Vitajte Semafor Aktivity Články O nás Kontakty

Prehľad článkov


Coffee, Tea & Chat (in English) - Top parenting books you have maybe never heard about
I was searching through webs to not only hang on books I know and found a lot of tip and books, blogs and stories about parenting and becoming a parent. As always, it is not easy to find the right portion for everyone, so I found some, which I never heard about but found interesting. Take this list as an inspiration, if you’ve read them, tell us more about it and if not and you will, for sure let me know later, there’s always space to learn more about parenting as we already found out.
Program na mesiac apríl
Občas človeka dokáže zaskočiť všeličo. Neviem ako u Vás, mňa vcelku prekvapilo, že už je apríl, kde je začiatok roka? Teraz sme mali prskavky v ruke, objímali sa a želali si navzájom lepší rok? Je lepší? Ako sa to vezme, v rýchlosti zjavne áno :). Prináša množstvo zaujímavých, náročných, hravých i vzdelávacích podnetov nielen v našom materskom centre...
Kaffee & Tee, Klatsch und Tratsch (in Deutsch) - Frühling
März, April und Mai sind die drei Frühjahrsmonate. Auf unserer Nordhalbkugel beginnt zwischen dem 20. und 21. März der Frühling. Aber was ist das Besondere am Frühlingsanfang? Warum wird er genau auf diesen Tag gelegt? Zu Frühlingsbeginn sind Tag und Nacht fast genau gleich lang, also je etwa 12 Stunden (Tag-und-Nachtgleiche). Der Frühlingsanfang kann an verschiedenen Tagen sein, das Frühlingsende ist jedoch durch ein bestimmtes Ereignis – die Sommersonnenwende – festgelegt, das (fast) immer auf den 21. Juni fällt.
Coffee, Tea & Chat (in English) - Top books 2018
This is going to be a little complicated. It depends on how much time do you can find for you and reading, but it is really hard to read, when you have little kids. Every year, there is huge amount books published around the world – around 2,2 Millions. I found a very interesting List from UNESCO which put together information from 123 Countries.
Súťaž o milú knižku z vydavateľstva USBORNE na Facebooku
Máme pre Vás súťaž o milú knižku z vydavateľstva USBORNE, ktorú nám darovala jedna z našich návštevníčok, ktorú čochvíľka môžete osobne stretnúť na predajnej výstave kníh vydavateľstva v MC Budatko! Napíšte nám do komentára na Facebooku, či Ste sa už zúčastnili výmeny knižiek v našom materskom centre, aká knižka Vás zaujala, prípadne, čo v spojení s knižkami by Ste ešte u nás chceli zažiť. Jedného z Vás vyberieme na konci marca a knižku s radosťou odovzdáme!
Kaffee & Tee, Klatsch und Tratsch (in Deutsch) - Top Bücher 2018
Das hier wird schwer. Dem nach wieviel Zeit man sich zum Lesen finden kann, kennt man die Bücher vielleicht, aber es ist sehr schwer mit Kindern zu lesen, wenn es so viele Bücher jeder Jahr auf den Markt kommen. Im Jahr ist es ungefähr 2,2 Millionen Bücher in der Welt.
Coffee, Tea & Chat (in English) - Books you should read before...
…no matter what, question is, what else could you read, what is really the top literature from which you could learn something, have fun, be a bookworm because it is so good to read. If you write in Google "Top Books ...” you will find about 3.5 billion results. Everyone has their own list ... But what are the books that are really worth reading? It is not a competition, you read mainly for yourself, right? Nevertheless, one likes to find inspiration. I went through a few of the top lists and here are the books that I have found again and again...
Dobrovoľníctvo a členstvo v MC Budatko
Neustále hľadáme dobrovoľníkov na vedenie herničky, montessori kútika, organizáciu aktivít pre deti aj mamičky, ale aj na pomoc cez PC, výrobou materiálov doma, či distribúciu letákov...
Kaffee & Tee, Klatsch und Tratsch (in Deutsch) - Lesen macht dich besser
Lesen - für jemanden ist es die schönste Freizeitbeschäftigung der Welt. Sie entfliehen dem tristen Alltag und reisen in die Welt der Fantasie. Für manche ist es leere Auszeit ohne was dazu. Viele Leute wiisen garnicht, wann sie das letzte Mal ein Buch in der Hand hatten. Manche lesen überall. Es ist eine Aktivität die man ausübt ohne zu wissen im täglichen Leben bein Autofahren (Strassezeichen lesen), Fehrsehen schausen (Titel zum Nachrichten, Werbung, Übersetzung...) oder sogar in der Kücher (Rezepte, Foodblogs, ...). Beim Buch lesen geht es um ein bischen mehr. Eine langzeitliche Leseaktivität bring uns sogar sehr viel mehr.
Sofi2010.11.23, 20:35
2019.02.19, 22:18
12199 / 10Voľný


Klub (mladých) Budatkovedcov: Zázračný prášok

Z kategórie: 'Aktivity, krúžky a akcie'

Deti milujú zázraky. Je ich plný svet. Aj ja by som chcela žiť v dobe, kedy učiteľ miesto intenzívneho čmárania po tabuli vytiahne dve skúmavky a pred mojimi očami na stole spraví farebný výbuch. Žijem v takej ako rodič - učiteľ svojho dieťaťa a užívam si to plnými dúškami. Pridáte sa?

My sme dnes mali možnosť skúšať zázračný prášok. Síce syn už so sódou a kyselinou do kontaktu prišiel, napriek tomu ho priťahuje každá takáto fyzikálna alebo chemická zaujímavosť, rovnako ako každé dieťa. S radosťou sme si niekoľko krát zopakovali všetky pokusy a užívali farebné sopky a výbuchy.

Chcete to vyskúšať doma s deťmi? Určite sa na to dajte, zabezpečte si bezpečné prostredie pre deti i vybavenie bytu a skúšajte:

Farebná sopka
Na jednu "sopku" sme potrebovali (vybavte sa aspoň na 5):
  • Čajová lyžička sódy bikarbóny
  • Asi pol dcl octu
  • Farbivo podľa chuti (tekuté i práškové bude fungovať)
  • Pohárik, šáločka - "poldeci"
  • Väčšia plochá miska, nádoba na zachytávanie vyliatej tekutiny

  1. pokus:
  Do plochej nádoby postavíme pohárik. Lyžičkou vsypeme sódu. Malé množstvo octu vlejeme na sódu. Odporúčame Vám dať deťom ocot do menšej odmerky alebo pohárika, najmä tie menšie majú tendenciu vyliať všetko naraz. Na reakciu stačí naozaj malé množstvo.
  2. pokus
  Do plochej nádoby postavíme pohárik. Lyžičkou vsypeme sódu. Kvapneme alebo nasypeme farbivo podľa chuti (odporúčame až v druhom kole, budete mať dva wowo efekty separátne, najprv výbuch a potomm farebný výbuch). Malé množstvo octu vlejeme na sódu.
  3. pokus
  Do balónika nasypte dávku sódy. Do pol litrovej fľašky s úzkym hrdlom nalejte pol deci octu. Natiahnite opatrne balónik na hrdlo fľaše tak, aby balón ostal visieť vedľa fľašky. Po uzavretí hrdla fľašky balónikom otočte balónik a vsypte prášok do octu.

  Vysvetlenie pre rodičov, ktorých chémia nebavila: Reakcia nastala v dôsledku uvoľnenia veľkého množstva oxidu uhličitého pri reakcii hydrogénuhličitanu sodného (sóda bikarbóna - NaHCO3) a kyseliny octovej (CH3COOH). Vznikol octan sodný (CH3COONa, v menšej miestnosti budete po pár pokusoch cítiť smrad) a oxid uhličitý (CO2), ktorý sa snažil unikať z malého priestoru obklopený bublinkami H2O - vody. V treťom pokuse nemal oxid kam unikať, tak utiekol do balóna a nafúkol ho.

  Fotogalériu z nášho laboratória nájdete vo fotoarchíve.

  Aktuálny program a možnosť prihlásiť sa na ďalšie pokusy (v bezpečnom prostredí, kde sa naplno môžete venovať radosti svojho dieťaťa) zverejňujeme postupne v Semafore a na Facebooku, zabezpečte, aby Ste sa k programu dostali včas!

Ohodnoďte tento článok bodmi od 1 do 10. Viac je lepšie:

Zdieľaj: