TefNET v1.5
© Astiret, s.r.o.
2012-2019
TOP


Recyklovaná zábava v Budatku

Z kategórie: 'Oficiálne pozvánky, médiá a tlačové správy'

Vďaka našim sympatizantom, ktorí nám už od marca nosili potrebný „stavebný materiál“, sme 17. júna vytvorili pre deti 23 zaujímavých stanovíšť z recyklovaných materiálov.

Unikátne ihrisko, vybudované bez jediného centu, zaujalo. Neobvyklé hry či hračky oslovili bez rozdielu menších i väčších. Okoloidúci vrhali zvedavé pohľady do záhrady plnej netradičných disciplín, zametali metlami z plastových fliaš, skladali zvláštne figuríny zo škatuliek, hrali na konzervy, zavesené na povrázkoch, nastrkovali tégliky na palice,... zovšadiaľ sa ozývali výskoty a nezbedné nôžky sa rýchlosťou blesku presúvali od jedného zaujímavého stanovišťa k druhému. Chýbať nemohli ani tradičné disciplíny - preliezanie kartónovým tunelom, zhadzovanie plechoviek a koliek, stavanie pyramídy, či sypanie kamienkov do sklenených fliaš a počúvanie ako cinkocú.

Členovia Budatka, ktorí sa na celej tvorbe podieľali, mohli byť spokojní. Radosť na tvárach tých najmenších a ich zahĺbenie sa do hry sa nedali prehliadnuť.

„Prišli sme sa sem aj zahrať, ale najmä sa inšpirovať.“ priznala sa nám mamička dvojročnej Lucky, „V Budatku chodíme aj do Montessori kútika, je tam tiež veľa svojpomocne vyrobených aktivít a my máme radi takéto hračky. Obyčajne zaujmú pozornosť na oveľa dlhší čas, ako tie klasické. Dcérka si pri nich často vymyslí aj svoj vlastný spôsob hrania sa. Bola som zvedavá čo tu nájdeme, sme veľmi spokojní, očakávania boli nadmieru naplnené.“ A ktorá hračka Vás najviac zaujala? „Určite stanovište s vodnou dráhou. Také niečo spravím aj u nás na chate.“

V pozadí celého dňa rezonovala aj téma separovania. Detičky mali pristavené označené kontajneríky a na základe obrázkov na nich pomáhali roztriediť odpad do správneho smetiaka. Popri tom sme si rozprávali, prečo je dôležité odpad takto triediť, ako tým šetríme prírodu a zdroje.

Veríme, že okrem zaujímavej zábavy pre deti, sme inšpirovali aj rodičov či starých rodičov k vytvoreniu nových hračiek. Hračiek, ktoré možno nevydržia toľko, ako tie z obchodu, ale zaslúžia sa o spoločný čas pri tvorení a hraní. A napokon – keď sa taká hračka zničí, nič hrozné sa nedeje, celý postup sa predsa môže opakovať, re-cyklovať!