Vitajte Semafor Aktivity Články O nás Kontakty

Prehľad článkov


Kaffee & Tee, Klatsch und Tratsch (in Deutsch) - Reiseziele 2019
Abgelegene Inseln, Wanderwege durch die Wüste, tropische Paradiesstrände, unentdeckte Weiten und Überraschungen in Europa: In 2019 warten ganz neue Wege auf euch! Es ist die beste Zeit, um einen Blick aufs kommende Sommer zu werfen, denn wie jedes Jahr bereitete Lonely Planet auch jetzt die Top 10 Reiseziele 2019...
V MC Budatko začína leto a aj ty rozhodneš aké bude!
V materskom centre sa pomaly ale isto preklápa letný semester do prázdnin. Časť našich doborovľníčok si už užívať zaslúženú dovolenku, mnohé z nás sa na tú svoju ešte len tešia a zatiaľ si hľadajú svoj tieň na prechádzkach a aktivitách s deťmi doma. Ako každé leto, aj toto bude v Budatku veľa usilovných včielok bzučať a pracovať na tom, aby sme začali v novom šate, čistí a s množstvo, noviniek.
Coffee, Tea & Chat (in English) - Holiday destinations 2019
From the moment warm weather appears and makes our life more enjoyable and brings us to sweat, most of us start to thinking about where to go to holiday. I know a lot of people who already chose their destination in December for the next year, because they can already await it in the cold days....
Program na mesiac jún
{B}"Deti sú znamením, že život má ísť ďalej."{b} Nespomínam si už ani na súvislosť, v ktorej mi toto bolo povedané, keď sa môj syn narodil, ani kto to bol, no faktom je, že mnohokrát za tých 5 rokov som na túto vetu myslela. Nielen v duchu, že s nimi prichádza nový život, ale že sa zo ženy stáva matka, že sa z páru stáva rodina, že po ťažkých dňoch prídu ...
Domáca masáž a jej výhody
Domáca masáž. Divné slovné spojenie? Ani nie, veď tak ako existuje domáca tlačenka, domáca štrúdľa, môže byť aj domáca masáž. A tiež to može byť dobrôtka ako skvelé domáce jedlo.
Coffee, Tea & Chat (in English) - Graphology
Through graphology, one can learn much about the character of a human being. How you craft letters and words can indicate more than 5,000 different personality traits, according to the science of graphology, also known as handwriting analysis. To introduce students to the field, graphologist Kathi McKnight has them write She sells seashells by the seashore in cursive. Why cursive? Graphologists say it gives them a better read on a person. Write She sells seashells by the seashore on a piece od paper and read on…
Kaffee & Tee, Klatsch und Tratsch (in Deutsch) - Grapholofie
Durch die Graphologie, also „Die Lehre der Handschrift“, kann man viel über den Charakter eines Menschen erfahren. Wer du bist und was dir wichtig ist, spiegelt sich in deinem Schriftbild wider. Jede Handschrift ist etwas ganz Besonderes, denn sie ist einzigartig. Was deine Handschrift über dich verrät und ob sie deiner Selbstwahrnehmung entspricht, kannst du selber erfahren.
Hnevám sa! A čo teraz?
Nedávno som dostala zaujímavú spätnú väzbu a otázku: „Čítala som tvoj článok o bojovaní s deťmi. A mne sa to aj darí, že väčšinou s deťmi nebojujem. No dá sa to vždy?“ Neskôr mi napadla podobná otázka: „Dá sa za žiadnych okolností nenahnevať?“ Odpoveď na moju otázku asi tušíte. Hnev z našich životov vymazať nevieme (a ani by sme nemali chcieť). Poďme sa teda radšej pozrieť na to, na čo nám slúži a aké sú spôsoby, ako s ním môžeme narábať. A to aj v situáciách, kedy by sme naše deti najradšej...Ehm.
Coffee, Tea & Chat (in English) - Generation gap
Many grandparents grew up in an era of angry confrontations between the generations. As they ease into the role of family patriarchs and matriarchs, they may wonder: What happened to the generation gap? Is it gone or just on hiatus? Or it is still present but mostly underground?
Budatko2011.06.04, 22:58
2019.02.03, 13:48
96910 / 10Voľný


Národný týždeň manželstva 2019

Z kategórie: 'Pre rodičov'

"Život je niekedy ťažký. Dokonca príliš ťažký pre jedného. Aj preto je fajn, že v manželstve sú na všetko dvaja. Keď jeden už nevládze, druhý práve vtedy zatiahne... a v lepšom prípade ešte aj ponúkne svoje rameno, o ktoré sa ten prvý môže oprieť. Takto ľahšie preplávajú aj náročnými situáciami. Čo však vtedy, keď už sú obaja takí unavení alebo preťažení, že si nie sú istí, či je možné oprieť sa o toho druhého..."

Takto začína tohtoročná kampaň národného týždňa manželstva. Nejedna z Vás určite veľmi dobre rozumie týmto slovám a vie o čom sú, pretože ťažkých chvíľ si manželstvo zažilo dosť. S deťmi i bez nich, mnohokrát často už len o deťoch... kde sa vlastne podel ten vzťah, na ktorom sme chceli pracovať, mnohí už ani nevedia, kedy sa vlastne naposledy porozprávali a kedy to bolo o nich dvoch. Letmá pusa naozaj z lásky, alebo len ako zvyk medzi dverami. Všetci sme si pravdepodobne vedomí toho, že je to bez na dlhé trate a investícia do budúcnosti, ktorú zanedbávame viac alebo menej podľa toho, čo nám život prinesie. Šťastní tí, pre ktorých je toto cudzí jazyk a svoj vzťah pravidelne a plnohodnotne zveľaďujú.

"Odborníci radia, že na uvoľnenie stresu v záťažových situáciách dobre pôsobí, keď úplne vypneme z toho, čomu sa aktuálne venujeme a svoju pozornosť upriamime na niečo iné, ideálne príjemné. Niekto má rád umenie, iný zasa šport či pohyb, no a ďalší možno rád len tak posedí pri kávičke či pohári vínka... A čo tak zahrať sa? Hry a hranie v nás zostali ešte od detských čias. Máme to radi, aj keď nie vždy si na to vieme nájsť čas. Hranie pôsobí uvoľňujúco, užijeme si pri tom kopec zábavy a dočerpáme chýbajúcu energiu. Pri hre sa veľa dokážeme naučiť. Nielen o svete okolo nás, ale aj o sebe či o človeku, s ktorým hráme. Už Ján Ámos Komenský, nazývaný aj "učiteľom národov", zaviedol v 17.storočí pojem "škola hrou", a on asi vedel, o čom hovorí."

V materskom centre Budatko by sme Vám radi tak ako po iné roky, aj tentokrát ponúkli bezplatnú herničku pre opatrovateľa Vašich detí v čase, ktorí budete venovať svojmu vzťahu napríklad aj spoločenskou hrou, návštevou kina, prechádzkou alebo rozhovorom. Kedykoľvek počas týždňa pošlite v časoch herničky k nám babku, deda, priateľku, sestru alebo opatrovateľku s deťmi a vstup budú mať zadarmo.

A ako si môžete vzťah utužiť a zlepšiť?
  1. Prvá vec a veľmi dôležitá, na ktorej stojí všetko šťastie sveta je, že zmeniť môžeme len sami seba, potom bude zmena trvalá. Očakávania, že partner sa zmení po svadbe, prvom, či druhom dieťati, že to či ono nás zachráni, je ilúzia. Vždy si treba uvedomiť akí sme do vzťahu vstúpili (mladí, krásni, nebojácni, plní ilúzií... :) ) a akí sme dnes. Akí byť chceme a kam chceme ísť. A spolu na tom s partnerom pracovať, pretože spolu s ním sme prišli až sem, v dobrom aj zlom.

  2. Komunikovať zmeny svojho vlastného ja každému na kom nám záleží, zvyšok sveta sa prispôsobí a zmení sám. Objavy, ktoré zmenia Vás život so súhlasom partnera, zmeny vo výchove či prístupu k niečomu idú výrazne ľahšie ak stojíte spolu na jednej lodi. Je jedno či prejdete na delenú stravu, barefoot, minimalizmus, vnímavé rodičovstvo, či chcete dať dieťa do Montessori škôlky. Nakupovať vo vlastnoručne ušitých vrecúškach a prestať používať plasty. Ak sa s partnerom porozprávate a nájdete spoločné nadšenie pre vec, alebo aspoň akceptáciu zmeny, bude ľahšia a trvalejšia.

  3. Výčitky si nechajte medzi štyri oči a pochvalu pred publikom. Platí pre malých aj veľkých, rodičov, starých rodičov i deti. Ľudia sú radi, ak si všimnete pozitívneho správania a primerane ho ohodnotíte alebo prejavíte svoju pozornosť voši ich námahe. Stačí jednoduché "všimla som si že si povysával" alebo "ďakujem, že si vyvesil prádlo, večer som zaspala s deťmi" dokáže zodvihnúť sebavedomie a popchnúť zmenu k lepšiemu. Naopak výčitky "to ako si dnes hovoril so synom bolo hrubé a videla som veľký strach v jeho očiach, ktorý bol v danej situácii neprimeraný" patrí medzi štyri oči. Určite zasiahnite, ak je treba, no myslite na to, že diváci Vás pozorujú, deti sa od Vás učia a rodina Vás podporí, ak zvolíte správne slová. Napríklad aj "láska, už kričíš, skúsme to s rozvahou" či iná na mieste poznámka, na ktorú viete, že partner zareaguje s pochopením a "vyfučí" môže zachrániť situáciu.

  4. Ak Ste hádku pred deťmi začali, pred deťmi ju dokončite. Deti potrebujú vedieť, že aj toto sa stáva a že to môže dobre skončiť. Že je všetko v poriadku. Mnohí si možno z domu pamätáte hádku, keď otec tresol dverami a zrazu bolo ticho. Pre deti je to nezvádnuteľná situácia bez konca. Neznamená to, že si máte dať dvojhodinový pokec o tom, čo sa stalo, kto to začal a prečo, akonáhle si uvedomíte, že deti Vás pozorujú, skúste hádku pokojne ukončiť s tým, že sa stalo to či ono čo jedného rozhnevalo a potreboval to vyjatriť, druhý akceptuje hnev a chápe ho a emócie utíchnu. Faktický obsah hádky je v tomto momente menej podstatný ako emocionálny dopad na všetkých zúčastnených. A i pre tretie osoby je to dôležitá informácia o tom, že máte svoj vzťah pod kontrolou a viete kam smerujete.

  5. Nájdite si čas pre seba a pre partnera. Ideálne oddelene od seba. Raz za čas iba pre seba na úkor partnera a potom zase pre partnera na úkor seba. A potom na seba i na partnera. Urobte si voľný večer alebo dokonca deň či víkend ak Vám to vek, zdravotný stav a pripravenosť detí dovolia. Aj doma sa dá príjemne relaxovať a spolu stráviť čas pri príjemnom filme, rozhovore pri čaji alebo partnerskej masáži. Je to čas, ktorý Vás posilní ako pár a dodá Vám energiu do ďalších dní. Čím náročnejší deň, tým viac Vám môže spoločný čas pomôcť ho prekonať.

  6. Dajte si svoju lásku najavo všetkými dostupnými spôsobmi. Existuje kniha 5 jazykov lásky, ktorá hovorí o tom, ako prijímame energiu lásky a aký spôsob si najviac všimneme. Možno Ste už postrehli, že manžel zahmká, keď mu poviete, že ho ľubite, no keď spravíte jeho obľúbené jedlo, ide sa rozplynúť a visí na Vás očami, ústami a celým svojím ja. Ak Vám navyše rád volá do dobrej reštaurácie, je jasné, že ten jeho jazyk lásky je služba. Ak na slovné vyznanie reaguje rovnako alebo dokonca vášnivejšie, potrebuje slová uistenia. Slová uistenia, pozornosť, darčeky, skutky služby, fyzický kontakt. Ktorý z týchto jazykov lásky je pre vás primárny a ten najdôležitejší? A ktorý pre partnera? Môže to byť taká maličkosť, ktorá od základu zmení Váš vzťah. A funguje to aj s deťmi, len u nich sa preferencia objavuje až v neskoršom veku, do 6tich rokov ich pokojne primerane zahŕňajte všetkými.

  7. Hrajte sa! Tak naozaj i tak trochu. Prestaňte brať všetko okolo seba tak vážne, chyby predsa formujú celý náš život a učia nás nájsť si svoju cestu. Aj cez manželstvo. A ak sa chcete hrať naozaj, tak Vám odporúčame spoločenskú hru pre partnerov. Duet zábavným spôsobom vstupuje do dynamiky partnerského vzťahu s heslom: „Zahraj sa, zohraj sa!“ Rozvíja a posilňuje 7 manželských zručností, ktoré psychologické výskumy označili ako ťažiskové pre spokojný partnerský vzťah.

Je toho veľmi veľa, však? Je to ako s novoročným predstavzatím, ak to skúsim zmeniť hneď a zaraz, dopadne to katastrofálne. Ak pôjdem krok za krokom, či dokonca naplánujem postupné zmeny do svojho života, o rok budeme obaja niekde úplne inde, vo svojej jedinečnosti, láske, vzťahu, rodičovstve i príprave na budúcnosť.

Celý týždeň Vám plánujeme prinášať na FB citáty pripomínajúce dôležitosť týchto bodov vo vzťahoch, tak si ho skúste maximálne užiť a vziať si pre seba do ďalšách týždňov čo najviac. Nech je každý týždeň manželský a krásny. Nech celý život naberie smer k ružovej záhrade.

Zuzana

***

Národný týždeň manželstva (NTM) je týždenná iniciatíva na podporu manželstva, ktorá prebieha v týždni osláv sv. Valentína - stále obľúbenejšieho sviatku spájaného s láskou a partnerskými vzťahmi.

Cieľom NTM je propagovať a podporiť manželstvo ako vzácnu hodnotu pre moderného človeka. NTM vytvára priestor, kde si môžeme pripomenúť, že spokojné manželstvo nie je samozrejmosť, ale vzťah, ktorý by sme mali rozvíjať. NTM je zastrešujúcou kampaňou pre najrôznejšie miestne aktivity zamerané na praktický rozvoj manželstva, ktoré prebiehajú na rôznych miestach Slovenska. Stáva sa tak platformou spolupráce pre rôzne subjekty, ktorých cieľom je pracovať na rozvoji kvalitných manželských vzťahov. Na tejto iniciatíve sa však zároveň môže podieľať každý, kto zdieľa podobné hodnoty a ciele.

NTM nie je politicky ani nábožensky zameraná iniciatíva, pričom je však otvorená spolupráci aj s politickými a náboženskými zoskupeniami zameranými na podporu manželstva. Jedným z cieľov NTM je tiež motivovať laickú a odbornú verejnosť, médiá a verejne známe osobnosti, aby aspoň raz za rok podporili dôležitosť manželstva v spoločnosti a potrebu starať sa oň.

Zakladateľ Národného týždňa manželstva Richard Kane hovorí, že je to "dobrá príležitosť pre dobrých ľudí, aby robili dobré veci". Chceme dať manželom príležitosť oceniť, posilniť, prehĺbiť, ale aj dať do poriadku svoje manželstvo, jednoducho ich povzbudiť k tomu, aby na svojom manželstve pracovali.


***

Chcete vidieť naše príspevky na Facebooku pravidelne, no neobjavujú sa? Zmenili sa pravidlá zobrazovania, prestavte si svoj účet! Na svojom účte otvorte Facebook stránku Budatko a pod hlavným obrázkom v stredovom paneli nájdete záložku "Sledované/Aboniert/Following" podľa jazykovej verzie Vašej stránky. Nastavte si Vami vybranú preferenciu a uložte. Ak si dáte príspevky zobrazovať ako prvé, uvidíte určite všetky informácie o krúžkoch, aktivitách a naše nové články či inšpirácie.


Chcete pravidelne dostávať naše príspevky určené pre rodičov mailom? Prihláste sa k ich odberu!


***


Ohodnoďte tento článok bodmi od 1 do 10. Viac je lepšie:

Zdieľaj: