Vitajte Semafor Aktivity Články O nás Kontakty

Prehľad článkov


Návšteva čokoládovne Hauswirth
Minulý týždeň v sobotu sme boli po dlhom predlhom čase opäť na návšteve čokoládovne Hauswirth v Kittsee. Ide o malú rodinnú fabriku, ktorá od roku 1949 vyrába čokoládu a čokoládou obaľované penové, želé a fondánové bonbóny a čokolády. Franz Hauswirth senior kúpil dom a objavil v ňom staré formy na odlievanie čokolády a tak nejako sa začala história tejto fabriky. V Kittsee fabriku postavili začiatkom 60tych rokov minulého storočia a odvtedy priťahuje návštevníkov so sladkými jazýčkami.
Kaffee & Tee, Klatsch und Tratsch (in Deutsch) - Die Woche der Ehepaare
"Das Leben ist manchmal schwierig, für eine Person sogar zu schwierig, daher ist es gut, dass es zwei in der Ehe gibt. Wenn einer müde ist, zieht der andere einfach mit ... und im besseren Fall bietet er sogar seine Schulter an, an die er sich zuerst anlehnen kann, sodass er leicht durch schwierige Situationen kommen kann, aber wenn beide müde oder überlastet sind, sind sie oft mal nicht sicher, ob man sich auf den anderen verlassen kann ... "
Coffee, Tea & Chat (in English) - National week of marriage
“Life is sometimes difficult, even too difficult for one, so it´s good that there are two in marriage. When one is tired, the other just pulls in ... and in the better case will even offer his shoulder the first one can lean on, so they can easily get through difficult situations, but when they are both tired or overloaded, they are not sure whether it is possible to rely on the other one ...”
Americké lievance (aj kvásková, bezlepková, bezmliečna a bezvajíčková verzia)
Asi neexistuje človek, ktorý by nepoznal palacinky. Rovnako sú vo svete obľúbené lievance, ktorých cesto je veľmi podobné, akurát, že jeho cieľom je narásť a miesto tenučkej palacinky dosiahnuť mäkkučké lievance, známe aj ako americké palacinky. Lievance sa pripravujú hrubšie ako palacinky, preto ich pečieme pomaly, aby sa dostatočne prepiekli. Cesto sa zľahčuje snehom z bielkov, prípadne kypriacim práškom. Na rozdiel od palacinkového cesta sa nenecháva odstáť, aby nekleslo. Časť mlieka možno nahradiť sladkou alebo kyslou smotanou či tvarohom. Do cesta pridávame aj hrozienka, oriešky, drobné ovocie či koreniny.
Kde sa dvaja bijú, nikto nezvíťazí
„Miško stoj! Nesadaj si stále, potrebujem Ti obliecť nohavice!“ Miško sa smeje a už piaty krát sa hádže na zadok. „Postav sa!“ Piaty krát a stále energickejšie ho ťahám smerom hore. „STOJ!“ Miško začína plakať. Aspoň sa konečne nechá obliecť... Môj hnev ešte chvíľu trvá. Prečo si tie gate nemôže jednoducho nechať obliecť? Veď od neho nechcem nič prevratné!
Kaffee & Tee, Klatsch und Tratsch (in Deutsch) - Karneval Saison
Die Fasching- oder Karnevalszeit wird im deutschsprachigen Raum auch als "fünfte Jahreszeit" bezeichnet. Es ist eine Zeit zwischen Weihnachten nach Drei Königen (die Weihnachtszeit schließen) und vor dem Aschermittwoch, der die große Fastenzeit bis zu Ostern beginnt. Da lockern sich die Europäer ein wenig, verkleiden sich mit lustigen Kostümen und feiern tagelang. Es ist die feierlichste Saison in den kalten Monaten, wo nichts verboten ist und jeder gerne an Partys, Bällen und Feiern teilnimmt.
Národný týždeň manželstva 2019
"Život je niekedy ťažký. Dokonca príliš ťažký pre jedného. Aj preto je fajn, že v manželstve sú na všetko dvaja. Keď jeden už nevládze, druhý práve vtedy zatiahne... a v lepšom prípade ešte aj ponúkne svoje rameno, o ktoré sa ten prvý môže oprieť. Takto ľahšie preplávajú aj náročnými situáciami. Čo však vtedy, keď už sú obaja takí unavení alebo preťažení, že si nie sú istí, či je možné oprieť sa o toho druhého..."
Coffee, Tea & Chat (in English) - Carnival season
The Fasching or carnival season is also known as the "fifth season" in German speaking countries. It is a time between Christmas after Three Kings (which closes Christmas period) and before Ash Wednesday, which starts the big lent until Easter, when Europeans loosen up a little, dress up in funny costumes and party for days at a time. It is the most celebrative season in the cold months when nothing is forbidden and everyone loves to take part on the parties, balls and celebrations.
Kaffee & Tee, Klatsch und Tratsch (in Deutsch) - Wintersports 2018 - 2019
Der Wintersport entwickelt sich ständig weiter, und so ergeben sich neue Wintersportaktivitäten, die Sie bereits in verschiedenen Skigebieten ausprobieren können. Um Ihnen einen unvergesslichen Skiurlaub in dieser Saison zu ermöglichen, hat das Team von CheckYeti die beliebtesten Wintersporttrends dieses Winters genauer unter die Lupe genommen.
Program na mesiac február
Krásna zima! Taká naozaj, príjemná na lícach a biela pre všetkých nadšencov zimných športov. Kamkoľvek ideme, aj na tom najmenšom kopci výskajú nejaké deti, ktoré sa nadšene spúšťajú dolu miernym alebo strmým kopcom na sánkach, boboch, vreckách a zadkoch len tak. Slniečko svieti a občas niečo dosneží a deťom je úplne jedno aká je z toho kde kalamita, dokážu sa úprimne tešiť z prírodnej nádielky a vychutnať si ju.
Detská lekárska poradňa - poraďte sa s pediatričkou
Asi najnáročnejšou úlohou rodiča je zvládnuť vlastný strach. Strach o dieťa. Často máme množstvo otázok, ktoré na prvý pohľad nemá kto zodpovedať, na druhý pohľad by sa už našiel, no nie vždy máme odvahu, alebo potrebujeme nezaujatý pohľad iného špecialistu. Ak Vás tieto vety vystihli, možno aj pre Vás máme úľavu v podobe stretnutí s milou pediatričkou.
Coffee, Tea & Chat in English - New Years Resolution
More than half of all resolutions fail, but this year, they don’t have to be yours. Here’s how to identify the right resolution to improve your life, create a plan on how to reach it, and become part of the small group of people that successfully achieve their goal. How to achieve it? Well, a lot comes from your head and a good plan makes it even more realistic. Plan for it, think about it and step by step you can make anything you decide.
Coffee, Tea & Chat (in English) - Winter sport activities 2018-2019
Winter sports are constantly evolving and therefore, new winter sports activities – which you can already give a try in various ski resorts – come up. To make sure you are experiencing an unforgettable skiing holiday this season, the team of CheckYeti has taken a closer look at this winter’s most popular winter sports trends.
V Budatku nám záleží na čistote a zdraví
V Budatku vždy patrila medzi nejdôležitejšie veci bezpečnosť. Bez ohľadu na to, či ide o bezpečnosť detí pri hre, rodičov pri príprave pokrmov, alebo všetkých pri návšteve Budatka v sezóne chrípky... Skrátka, dbáme na to, aby sme sa tam všetci spolu cítili bezpečne a prišli s istotou, že máme ten istý cieľ - zabaviť sa, vzdelávať a stretávať bezstarostne.
Budatko2011.06.04, 22:58
2019.02.03, 13:48
88110 / 10Voľný


Národný týždeň manželstva 2019

Z kategórie: 'Pre rodičov'

"Život je niekedy ťažký. Dokonca príliš ťažký pre jedného. Aj preto je fajn, že v manželstve sú na všetko dvaja. Keď jeden už nevládze, druhý práve vtedy zatiahne... a v lepšom prípade ešte aj ponúkne svoje rameno, o ktoré sa ten prvý môže oprieť. Takto ľahšie preplávajú aj náročnými situáciami. Čo však vtedy, keď už sú obaja takí unavení alebo preťažení, že si nie sú istí, či je možné oprieť sa o toho druhého..."

Takto začína tohtoročná kampaň národného týždňa manželstva. Nejedna z Vás určite veľmi dobre rozumie týmto slovám a vie o čom sú, pretože ťažkých chvíľ si manželstvo zažilo dosť. S deťmi i bez nich, mnohokrát často už len o deťoch... kde sa vlastne podel ten vzťah, na ktorom sme chceli pracovať, mnohí už ani nevedia, kedy sa vlastne naposledy porozprávali a kedy to bolo o nich dvoch. Letmá pusa naozaj z lásky, alebo len ako zvyk medzi dverami. Všetci sme si pravdepodobne vedomí toho, že je to bez na dlhé trate a investícia do budúcnosti, ktorú zanedbávame viac alebo menej podľa toho, čo nám život prinesie. Šťastní tí, pre ktorých je toto cudzí jazyk a svoj vzťah pravidelne a plnohodnotne zveľaďujú.

"Odborníci radia, že na uvoľnenie stresu v záťažových situáciách dobre pôsobí, keď úplne vypneme z toho, čomu sa aktuálne venujeme a svoju pozornosť upriamime na niečo iné, ideálne príjemné. Niekto má rád umenie, iný zasa šport či pohyb, no a ďalší možno rád len tak posedí pri kávičke či pohári vínka... A čo tak zahrať sa? Hry a hranie v nás zostali ešte od detských čias. Máme to radi, aj keď nie vždy si na to vieme nájsť čas. Hranie pôsobí uvoľňujúco, užijeme si pri tom kopec zábavy a dočerpáme chýbajúcu energiu. Pri hre sa veľa dokážeme naučiť. Nielen o svete okolo nás, ale aj o sebe či o človeku, s ktorým hráme. Už Ján Ámos Komenský, nazývaný aj "učiteľom národov", zaviedol v 17.storočí pojem "škola hrou", a on asi vedel, o čom hovorí."

V materskom centre Budatko by sme Vám radi tak ako po iné roky, aj tentokrát ponúkli bezplatnú herničku pre opatrovateľa Vašich detí v čase, ktorí budete venovať svojmu vzťahu napríklad aj spoločenskou hrou, návštevou kina, prechádzkou alebo rozhovorom. Kedykoľvek počas týždňa pošlite v časoch herničky k nám babku, deda, priateľku, sestru alebo opatrovateľku s deťmi a vstup budú mať zadarmo.

A ako si môžete vzťah utužiť a zlepšiť?
  1. Prvá vec a veľmi dôležitá, na ktorej stojí všetko šťastie sveta je, že zmeniť môžeme len sami seba, potom bude zmena trvalá. Očakávania, že partner sa zmení po svadbe, prvom, či druhom dieťati, že to či ono nás zachráni, je ilúzia. Vždy si treba uvedomiť akí sme do vzťahu vstúpili (mladí, krásni, nebojácni, plní ilúzií... :) ) a akí sme dnes. Akí byť chceme a kam chceme ísť. A spolu na tom s partnerom pracovať, pretože spolu s ním sme prišli až sem, v dobrom aj zlom.

  2. Komunikovať zmeny svojho vlastného ja každému na kom nám záleží, zvyšok sveta sa prispôsobí a zmení sám. Objavy, ktoré zmenia Vás život so súhlasom partnera, zmeny vo výchove či prístupu k niečomu idú výrazne ľahšie ak stojíte spolu na jednej lodi. Je jedno či prejdete na delenú stravu, barefoot, minimalizmus, vnímavé rodičovstvo, či chcete dať dieťa do Montessori škôlky. Nakupovať vo vlastnoručne ušitých vrecúškach a prestať používať plasty. Ak sa s partnerom porozprávate a nájdete spoločné nadšenie pre vec, alebo aspoň akceptáciu zmeny, bude ľahšia a trvalejšia.

  3. Výčitky si nechajte medzi štyri oči a pochvalu pred publikom. Platí pre malých aj veľkých, rodičov, starých rodičov i deti. Ľudia sú radi, ak si všimnete pozitívneho správania a primerane ho ohodnotíte alebo prejavíte svoju pozornosť voši ich námahe. Stačí jednoduché "všimla som si že si povysával" alebo "ďakujem, že si vyvesil prádlo, večer som zaspala s deťmi" dokáže zodvihnúť sebavedomie a popchnúť zmenu k lepšiemu. Naopak výčitky "to ako si dnes hovoril so synom bolo hrubé a videla som veľký strach v jeho očiach, ktorý bol v danej situácii neprimeraný" patrí medzi štyri oči. Určite zasiahnite, ak je treba, no myslite na to, že diváci Vás pozorujú, deti sa od Vás učia a rodina Vás podporí, ak zvolíte správne slová. Napríklad aj "láska, už kričíš, skúsme to s rozvahou" či iná na mieste poznámka, na ktorú viete, že partner zareaguje s pochopením a "vyfučí" môže zachrániť situáciu.

  4. Ak Ste hádku pred deťmi začali, pred deťmi ju dokončite. Deti potrebujú vedieť, že aj toto sa stáva a že to môže dobre skončiť. Že je všetko v poriadku. Mnohí si možno z domu pamätáte hádku, keď otec tresol dverami a zrazu bolo ticho. Pre deti je to nezvádnuteľná situácia bez konca. Neznamená to, že si máte dať dvojhodinový pokec o tom, čo sa stalo, kto to začal a prečo, akonáhle si uvedomíte, že deti Vás pozorujú, skúste hádku pokojne ukončiť s tým, že sa stalo to či ono čo jedného rozhnevalo a potreboval to vyjatriť, druhý akceptuje hnev a chápe ho a emócie utíchnu. Faktický obsah hádky je v tomto momente menej podstatný ako emocionálny dopad na všetkých zúčastnených. A i pre tretie osoby je to dôležitá informácia o tom, že máte svoj vzťah pod kontrolou a viete kam smerujete.

  5. Nájdite si čas pre seba a pre partnera. Ideálne oddelene od seba. Raz za čas iba pre seba na úkor partnera a potom zase pre partnera na úkor seba. A potom na seba i na partnera. Urobte si voľný večer alebo dokonca deň či víkend ak Vám to vek, zdravotný stav a pripravenosť detí dovolia. Aj doma sa dá príjemne relaxovať a spolu stráviť čas pri príjemnom filme, rozhovore pri čaji alebo partnerskej masáži. Je to čas, ktorý Vás posilní ako pár a dodá Vám energiu do ďalších dní. Čím náročnejší deň, tým viac Vám môže spoločný čas pomôcť ho prekonať.

  6. Dajte si svoju lásku najavo všetkými dostupnými spôsobmi. Existuje kniha 5 jazykov lásky, ktorá hovorí o tom, ako prijímame energiu lásky a aký spôsob si najviac všimneme. Možno Ste už postrehli, že manžel zahmká, keď mu poviete, že ho ľubite, no keď spravíte jeho obľúbené jedlo, ide sa rozplynúť a visí na Vás očami, ústami a celým svojím ja. Ak Vám navyše rád volá do dobrej reštaurácie, je jasné, že ten jeho jazyk lásky je služba. Ak na slovné vyznanie reaguje rovnako alebo dokonca vášnivejšie, potrebuje slová uistenia. Slová uistenia, pozornosť, darčeky, skutky služby, fyzický kontakt. Ktorý z týchto jazykov lásky je pre vás primárny a ten najdôležitejší? A ktorý pre partnera? Môže to byť taká maličkosť, ktorá od základu zmení Váš vzťah. A funguje to aj s deťmi, len u nich sa preferencia objavuje až v neskoršom veku, do 6tich rokov ich pokojne primerane zahŕňajte všetkými.

  7. Hrajte sa! Tak naozaj i tak trochu. Prestaňte brať všetko okolo seba tak vážne, chyby predsa formujú celý náš život a učia nás nájsť si svoju cestu. Aj cez manželstvo. A ak sa chcete hrať naozaj, tak Vám odporúčame spoločenskú hru pre partnerov. Duet zábavným spôsobom vstupuje do dynamiky partnerského vzťahu s heslom: „Zahraj sa, zohraj sa!“ Rozvíja a posilňuje 7 manželských zručností, ktoré psychologické výskumy označili ako ťažiskové pre spokojný partnerský vzťah.

Je toho veľmi veľa, však? Je to ako s novoročným predstavzatím, ak to skúsim zmeniť hneď a zaraz, dopadne to katastrofálne. Ak pôjdem krok za krokom, či dokonca naplánujem postupné zmeny do svojho života, o rok budeme obaja niekde úplne inde, vo svojej jedinečnosti, láske, vzťahu, rodičovstve i príprave na budúcnosť.

Celý týždeň Vám plánujeme prinášať na FB citáty pripomínajúce dôležitosť týchto bodov vo vzťahoch, tak si ho skúste maximálne užiť a vziať si pre seba do ďalšách týždňov čo najviac. Nech je každý týždeň manželský a krásny. Nech celý život naberie smer k ružovej záhrade.

Zuzana

***

Národný týždeň manželstva (NTM) je týždenná iniciatíva na podporu manželstva, ktorá prebieha v týždni osláv sv. Valentína - stále obľúbenejšieho sviatku spájaného s láskou a partnerskými vzťahmi.

Cieľom NTM je propagovať a podporiť manželstvo ako vzácnu hodnotu pre moderného človeka. NTM vytvára priestor, kde si môžeme pripomenúť, že spokojné manželstvo nie je samozrejmosť, ale vzťah, ktorý by sme mali rozvíjať. NTM je zastrešujúcou kampaňou pre najrôznejšie miestne aktivity zamerané na praktický rozvoj manželstva, ktoré prebiehajú na rôznych miestach Slovenska. Stáva sa tak platformou spolupráce pre rôzne subjekty, ktorých cieľom je pracovať na rozvoji kvalitných manželských vzťahov. Na tejto iniciatíve sa však zároveň môže podieľať každý, kto zdieľa podobné hodnoty a ciele.

NTM nie je politicky ani nábožensky zameraná iniciatíva, pričom je však otvorená spolupráci aj s politickými a náboženskými zoskupeniami zameranými na podporu manželstva. Jedným z cieľov NTM je tiež motivovať laickú a odbornú verejnosť, médiá a verejne známe osobnosti, aby aspoň raz za rok podporili dôležitosť manželstva v spoločnosti a potrebu starať sa oň.

Zakladateľ Národného týždňa manželstva Richard Kane hovorí, že je to "dobrá príležitosť pre dobrých ľudí, aby robili dobré veci". Chceme dať manželom príležitosť oceniť, posilniť, prehĺbiť, ale aj dať do poriadku svoje manželstvo, jednoducho ich povzbudiť k tomu, aby na svojom manželstve pracovali.


***

Chcete vidieť naše príspevky na Facebooku pravidelne, no neobjavujú sa? Zmenili sa pravidlá zobrazovania, prestavte si svoj účet! Na svojom účte otvorte Facebook stránku Budatko a pod hlavným obrázkom v stredovom paneli nájdete záložku "Sledované/Aboniert/Following" podľa jazykovej verzie Vašej stránky. Nastavte si Vami vybranú preferenciu a uložte. Ak si dáte príspevky zobrazovať ako prvé, uvidíte určite všetky informácie o krúžkoch, aktivitách a naše nové články či inšpirácie.


Chcete pravidelne dostávať naše príspevky určené pre rodičov mailom? Prihláste sa k ich odberu!


***


Ohodnoďte tento článok bodmi od 1 do 10. Viac je lepšie:

Zdieľaj:
Share on Google+