Vitajte Semafor Aktivity Články O nás Kontakty

Prehľad článkov


Domáca masáž a jej výhody
Domáca masáž. Divné slovné spojenie? Ani nie, veď tak ako existuje domáca tlačenka, domáca štrúdľa, môže byť aj domáca masáž. A tiež to može byť dobrôtka ako skvelé domáce jedlo.
Coffee, Tea & Chat (in English) - Graphology
Through graphology, one can learn much about the character of a human being. How you craft letters and words can indicate more than 5,000 different personality traits, according to the science of graphology, also known as handwriting analysis. To introduce students to the field, graphologist Kathi McKnight has them write She sells seashells by the seashore in cursive. Why cursive? Graphologists say it gives them a better read on a person. Write She sells seashells by the seashore on a piece od paper and read on…
Kaffee & Tee, Klatsch und Tratsch (in Deutsch) - Grapholofie
Durch die Graphologie, also „Die Lehre der Handschrift“, kann man viel über den Charakter eines Menschen erfahren. Wer du bist und was dir wichtig ist, spiegelt sich in deinem Schriftbild wider. Jede Handschrift ist etwas ganz Besonderes, denn sie ist einzigartig. Was deine Handschrift über dich verrät und ob sie deiner Selbstwahrnehmung entspricht, kannst du selber erfahren.
Hnevám sa! A čo teraz?
Nedávno som dostala zaujímavú spätnú väzbu a otázku: „Čítala som tvoj článok o bojovaní s deťmi. A mne sa to aj darí, že väčšinou s deťmi nebojujem. No dá sa to vždy?“ Neskôr mi napadla podobná otázka: „Dá sa za žiadnych okolností nenahnevať?“ Odpoveď na moju otázku asi tušíte. Hnev z našich životov vymazať nevieme (a ani by sme nemali chcieť). Poďme sa teda radšej pozrieť na to, na čo nám slúži a aké sú spôsoby, ako s ním môžeme narábať. A to aj v situáciách, kedy by sme naše deti najradšej...Ehm.
Coffee, Tea & Chat (in English) - Generation gap
Many grandparents grew up in an era of angry confrontations between the generations. As they ease into the role of family patriarchs and matriarchs, they may wonder: What happened to the generation gap? Is it gone or just on hiatus? Or it is still present but mostly underground?
Program na mesiac máj
Ide máj! Lásky čas, čas kvitnutia kvetov, spevu vtákov, pestrých farieb kam sa oko pozrie, prvých vysokých teplôt a možno i kúpania. Máj je krásny mesiac plný nádeje a tepla nielen v prírode, ale i medzi ľuďmi, je to mesiac svadieb, zasnúbení a medzinárodných dní - neviem, či je iný mesiac, kde je ich viac. Je to zároveň i mesiac narodenín nášho materského centra a my sa naň už dlho dôkladne pripravujeme. Stojí za tým jeden skvelý nápad a veľké množstvo malých i veľkých dobrovoľníckych rúk, ktoré deň po dni pracujú na tom, aby sme už v sobotu mohli spolu poriadne oslavovať.
Pozvánka na Potulky slnečnou sústavou
Srdečne Vás pozývame dňa 4.5.2019 od 15:00 na oslavu narodenín MC Budatko s názvom: "Potulky slnečnou sústavou". Pripravili sme pre deti opäť zábavno vzdelávacie popoludnie plné aktivít, vďaka ktorým sa deti dozvedia viac o slnečnej sústave, zabavia, užij
Masáže dojčiat
Masáže predstavujú pre bábätko veľmi príjemné chvíľky. Masáž ho upokojí a zmierňuje napätie a stres u bábätka, prispieva k lepšiemu spánku, pomáha pri bolestiach bruška či kolikách. Dokonca niektorí odborníci hovoria aj o posilnení imunitného systému bábätka vďaka masážam. Vedecké štúdie tiež preukázali, že mamičky, ktoré masírujú svoje bábätko, menej trpia popôrodnými depresiami.
Coffee, Tea & Chat (in English) - Top parenting books you have maybe never heard about
I was searching through webs to not only hang on books I know and found a lot of tip and books, blogs and stories about parenting and becoming a parent. As always, it is not easy to find the right portion for everyone, so I found some, which I never heard about but found interesting. Take this list as an inspiration, if you’ve read them, tell us more about it and if not and you will, for sure let me know later, there’s always space to learn more about parenting as we already found out.
Program na mesiac apríl
Občas človeka dokáže zaskočiť všeličo. Neviem ako u Vás, mňa vcelku prekvapilo, že už je apríl, kde je začiatok roka? Teraz sme mali prskavky v ruke, objímali sa a želali si navzájom lepší rok? Je lepší? Ako sa to vezme, v rýchlosti zjavne áno :). Prináša množstvo zaujímavých, náročných, hravých i vzdelávacích podnetov nielen v našom materskom centre...


Ako si ma MONTESSORI našlo

Z kategórie: 'Montessori'

Narodenie bábätka je jeden z najpôsobivejších okamihov v živote človeka. Malé. Krásne. Krehké. Voňavé. Také som si priniesla z Antolskej v apríli 2012. Máličko pokojnejšie, ako mrňúsky, čo som si pamätala od kamošiek. Až sa mi chcelo byť pyšná, že mu je s nami tak fajn. Iba papá a spinká. Bola som spokojná. Detská lekárka menej. Neurologická správa ... zrozumiteľnou rečou "nedokysličený mozog". Tresk-bum-bác. Predstavila som si moje dieťa na invalidnom vozíku,... MUDr. sa na mňa s pochopením pozrel, a dodal: "Nič, čo by malo nejako dramaticky ovplyvniť kvalitu jeho života. Ale asi bude neskôr chodiť a rozprávať, a bude pomalší v škole." Zdesenie poľavilo, ale vyľakanie prvorodičky som zo slzami doniesla domov. Manželovi. Ten sa na mňa pozrel s otázkou: "Budeš ho mať menej rada, keď bude chodiť do pomocnej školy?" Spomenula som si na primára novorodeneckého z Antolskej, ktorý nám - nevyspaným prvorodičkám občas odpovedal na naše sklony k sebaľútostnému zamrnčaniu: "Predstavte si, že ste na opustenom ostrove. Hlavy hore, a nejako si poradiť!" 2x mužské rácio. Stručné. Jasné. Blink. Svetielko v tme mučiacich emócií. Usušila som slzy. Google. V knižnici som vypratala poličku. A čítala a čítala. "Čo je to, to MONTESSORI?", na ktoré som narazila vo viacerých z novo nakúpených kníh. Ešte raz google... Kuk do Budatkovského montessori kútika. Preskočila iskra. Po viacerých návštevách som sa rozhodla pridať k mamičkám, ktoré kútik otvárajú. Nech sa dostane aj na tých, čo v semafore "svietievajú na oranžovo".

Čarovný detský svet. Nekonečne túžiaci všetko preskúmať, objavovať, učiť sa. S radosťou. Neúnavne. Bez námahy. Dospelý človek by potreboval zhruba 60 (slovom "šesťdesiat"!) rokov, aby sa naučil to, čo sa dieťa naučí v prvých troch rokoch svojho života. S takou ľahkosťou im to ide. Až sa máte chuť len mlčky prizerať. A žasnúť. "Hlavne ich nepokaziť", si vravím vždy, keď vidím akou zábavou je pre deti práca.

A čo teda je to "motnessori"? Sloboda s dvoma obmedzeniami: rešpekt k ľuďom a rešpekt k pomôckam/zariadeniu. V montessori si dieťa aktivitu slobodne vyberá podľa toho, v akej senzitívnej fáze sa nachádza. Senzitívne obdobie je čas, kedy je mozog nastavený získať špecifickú znalosť/zručnosť. Pomáhame dieťaťu v jeho vlastnom vývoji a nie vo vývoji podľa našich predstáv. Vďaka prehlbovaniu pozornosti opakovaním a zameriavaním sa na detail sa dieťa postupne dostane do hlbokej koncentrácie. Stáva sa pokojnejšie, vyrovnanejšie. Dieťa, ktoré sa cíti dobre, nemá dôvod správať sa zle.
Materiály zahŕňajú sebakontrolu chyby a možnosť opraviť sa vlastnými silami. Rodič je k dispozícii, keď treba pomôcť, aby to dieťa dokázalo samé. Inak je neviditeľný.
Aby bolo učenie úspešné, musí vychádzať z manipulácie s predmetmi. Teda z vlastnej skúsenosti. Práca rúk nám umožňuje pochopiť predmety a javy. Ich zapájaním pôsobíme priamo na rozvoj myslenia a reči.
Kladie sa dôraz na prepojenie telesnej a duševnej aktivity. Pohyb umožňuje, aby sa v mozgu spracovali informácie získané z vonkajšieho sveta prostredníctvom zmyslov.


Larry Page (zakladateľ a CEO Google), Jeff Bezos (zakladateľ a CEO, Amazon), Jimmy Wales (zakladateľ Wikipedia), Bill Gates (zakladateľ Microsoft), Gabriel Garcia Marquez (nositeľ Nobelovy ceny za literatúru). Im bolo v detstve poskytnuté vzdelanie v duchu montessori. Nebude to náhoda. Zoznam ich mien chce byť trblietkou na pozvánke na návštevu Budatko montessori kútika.


Pri všetkej zaľúbenosti do svojho synčeka a prirodzenej neobjektívnosti, s najväčšou pravdepodobnosťou Miško spomínaný zoznam nijako nerozšíri :) Naďalej je trošku pomalší. Samostatne chodiť začal v 16 mesiacoch. Rozprávať vety zhruba v dvoch rokoch a štyroch mesiacoch. Vo väčšine oblastí je v tesnom závese za rovesníkmi. V niečom prekvapí, niečo mu ide horšie. Nič, čo by dramaticky ovplyvnilo kvalitu jeho detstva, či môjho materstva :). A ak aj, tak úplne opačným smerom, ako som sa v úvode obávala. Máme viacero krásnych spoločných zážitkov, za ktorými cítiť montessori. O dva z nich sa chcem podeliť:

  • Je sobota doobeda. Chystáme sa k babke. Uvariť. Nakŕmiť. Upratať. Pobaliť. Hlavne všetko stihnúť do obedného spánku. Vecí veľa. Času málo. Miško vylezie v kuchyni na lavicu a pri pozorovaní áut zhodí z okna kochlík s pažítkou. Hlina na lavici aj na zemi. Mlčky s manželom navzájom očami prehodíme niečo ako "čo, do kelu, nedávaš na neho pozor!" A ja menej mlčky zhúknem na Miška: " Pozri, čo si spravil!". On (vtedy vo veku niečo cez 1,5 roka) sa len trošku prekvapene na mňa pozrie, zlezie z lavice, zoberie metličku a lopatku a s dobrým úmyslom a všetkou horlivosťou hlinu rozšúra ponad lopatku po miestnosti. Keď skončí, takmer prázdnu lopatku spokojne "vysype" do koša.
  • Počas predsezónneho umývania okien v kútiku periférne vnímam, ako pracuje s rôznymi pomôckami. V jednom čase vždy s jednou. Keď dokončím, odídem vyplákať handru a vyliať vodu. Keď opäť otvorím dvere, vidím ako Miško (v tom čase ešte nemal 2,5r) tlačí odtiahnutú poličku naspať pod okno. Pomôcky všetky na svojom mieste. "Fu!"

  • Vtedy si v duchu vravím: " Niet za čo. Rado sa stalo". A mám chuť to nenápadné "ďakujem" od života preposlať pani Márii Montessori, za to že montessori je a Katke Beberovej, za to že je aj v Budatku :)
    Príďte do kútika. Budeme presýpať aj prelievať, vhadzovať aj triediť, zvoniť aj počúvať, vážiť, skúmať a všelijako objavovať. Keď sa budete chvíľku mlčky prizerať a stanete sa skutočne neviditeľnými, môžete byť pri tom, ako vaše dieťatko samo príde na to, že ten valček bol pre ten otvor trošku priúzky. A ten, čo mu zostal ešte v ruke, tam sedí ako uliaty. A to sa potom spolu krásne žasne!

    Prihlasovať sa môžete cez semafor
    Tešíme sa na Vás :)