TefNET v1.5
© Astiret, s.r.o.
2012-2019
TOP
Maria2018.09.2385710 / 101


Impulz zahrial na duši a potešil našu kreativitu

Z kategórie: 'Aktivity, krúžky a akcie'

Sú tichší a mierne ostýchaví. Keď sa však opýtate na ich prácu, v tvári sa im objaví hrdý úsmev. Mentálne postihnutí klienti pracovno-socializačného centra Impulz nás pozvali k sebe na návštevu a ukázali nám veci a vecičky, ktorú tu vytvárajú.

Centrum vedie pani riaditeľka Jana Mareková. Tá, spolu s pánom Oravským z občianskeho združenia Všestranko, celý workshop pre Budatkáčov vymyslela. A tak sme sa mohli nielen popozerať do všetkých kútov, dielní a pracovní, ale aj sami si vyskúšať, ako sa taká sviečka vyrába. Aj sme sa trošku obávali, ako to tie naše malé deťúrence zvládnu. Predsalen - horúci vosk do detských ručičiek nepatrí. Nebolo sa však čoho obávať - deti si do plastových foriem najskôr naskladali mozaiku z farebných voskových úlomkov. Fantázii sa medze nekládli, farieb na výber bolo aspoň dvadsať. Ukladať však bolo treba precízne, aby v svieci nevznikli bublinky, aby knôt nebol nakrivo, či aby na sviečke nevznikli preliačiny. Celým procesom nás sprevádzal odborník, pán majster a vedúci sviečkarskej dielne Ladislav Krajčovič. Staršie deti si napokon mohli sviecu zaliať horúcim voskom. Menšie detičky sa pre istotu len prizerali šikovným majstrovým rukám. Výtvory sme potom nechali chladiť a vybrali sme sa na potulky po centre.

Klienti centra sú tu hlavne z dôvodov socializácie a vytvárania a udržiavania pracovných návykov. Diela vznikajúce pod ich rukami, nie sú však žiadne balasty. Sviece, dekoračné predmety, pohľadnice, náramky a množstvo iných darčekov nakupujú najmä firmy pre svojích zamestnancov či klientov. To svedčí o ich kráse ale aj kvalite vypracovania.

Výrobky z chránenej dielne si však môže momentálne zakúpiť každý, kto navštívi bratislavské Vianočné trhy. Alebo stačí obehnúť základnú školu na Turnianskej ulici a v Impulze si sviečku či iný výrobok priamo zakúpiť.

Ďakujem v mene Budatka za krásny zážitok a výtvor, ktorý nám práve plápolá v obývačke.

Impulzu prajeme krásne a veselé Vianoce a veľa veľa spokojných zákazníkov aj klientov.Ohodnoďte tento článok bodmi od 1 do 10. Viac je lepšie:

duso79 | 18.12.2016, 19:31:20 |

Zdieľaj: