TefNET v1.5
© Astiret, s.r.o.
2012-2019
TOP
Sofi2019.11.18
2019.11.18
79610 / 101


Chystáte sa s nami k hasičom?

Z kategórie: 'Aktivity, krúžky a akcie'

Aj tento rok sme sa rozhodli nadviazať na minuloročné úspešné exkurzie u hasičov a pokračujeme v neuveriteľne rýchlom plnení všetkých termínov, ktoré sa nám podarí dohodnúť.

Tu je pár informácií o Hasičskom a záchrannom útvare (HAZÚ), ktorý navštevujeme:

Sídlo stanice: je to stanica pri Lidl Jiráskova, Čapajevova ulica bola v roku 2019 premenovaná na ul. Ondreja Štefanka
Typ stanice: V. (celkový počet zmenových príslušníkov viac ako 40)

Zameranie hasičskej stanice:
- záchrana osôb pri požiaroch, DN a iných mimoriadnych udalostiach
- zdolávanie požiarov a následkov požiarov
- vykonávanie rôznych technických zásahov
- odstraňovanie následkov spôsobených poveternostnými vplyvmi
- letecká záchrana, záchrana osôb horolezeckou technikou
- letecké hasenie požiarov
- nasadzovanie výškovej záchrannej automobilovej techniky

Chystáte sa s nami?
Tu je pár vecí, ktoré sme pri pár návštevách postrehli a pomôžu nám i Vám prežiť krajší zážitok....

  1. Zmenili sme systém registrácie. Vzhľadom na kapacitu hasičského a záchranného útvaru (HAZÚ), ktorý je v plnej pohotovosti i počas našej návštevy sme sa dohodli na 15 rodinách s deťmi. Toto znamená, že bežne počítame s tým, že príde jeden alebo dvaja rodičia so svojimi deťmi. Akonáhle chcete prísť s babkou, kamarátkou, či kýmkoľvek iným, prosím, registrujte ich extra (ak registrujete niekoho za neho, dopíšte prosím meno do poznámky). Rovnako, ak chcete vziať cudzie deti so sebou (z bezpečnostných dôvodov odporúčame prísť len s vlastnými deťmi, ktorých zvyklosti naozaj poznáte a viete odhadnúť), budete potrebovať dve miesta, ak je detí viac ako 4.
  2. Na miesto stretnutia (obvykle k HAZÚ Čapajevova, ak nie je v Semafore uvedené inak) príďte o pár minút skôr tak, aby sme mohli vojsť spolu načas. Najmä v nepriaznivom počasí je pre rodičov, ktorí prídu načas naozaj ťažké udržať deti na mieste čakať na meškajúcich.
  3. Občas majú hasiči vo zvyku skôr prišlých pozvať dnu, rovnako najmä v nepriaznivom počasí. Ak sa tak stane, prosím, zdržujte sa v prvej časti s tým, že počkáte na skupinu, nakoľko takto je to pre hasičov jednoduchšie všetkých spolu informovať a rozdať pokyny. Ak nie ste zapísaní alebo meškáte, vyhľadajte po začiatku organizátora a podpíšte sa do zoznamu účastníkov. Tieto v MC Budatko vedieme kvôli štatistickým údajom / účtovníctvu a pre sledovanie účasti / neúčasti prihlásených. Akonáhle Váš podpis na zozname chýba, bude Vás pravdepodobne naša členka kontaktovať vzhľadom na podozrenie z blokovania miesta na aktivitu. Toto robíme hlavne pre Vás, aby boli aktivity vždy maximálne naplnené a umožnili sme účasť nakoľko to len ide.
  4. V HAZÚ Ste plne zodpovední za svoje deti, pokiaľ možno, držte sa spolu a dohliadajte na ne v každom okamžiku. Autá sú pripravené na zásah, všetko v nich je naozaj, funkčné a môže byť pre deti pri neopatrnej manipulácii nebezpečné. Vyliezať na autá môžu deti len s dozorom rodiča, prípadne hasiča, ktorý sa ponúkol pomôcť. Všetky zariadenia a prístroje môžu byť v zápätí potrebné pri zásahu, preto, prosím, minimalizujte neopatrné zachádzanie s nimi.
  5. Stanica je v plnej prevádzke a pohotovosti, ak by prišlo k nehode, tím má 1 minútu na to, aby opustil HAZÚ. Deti vezmite a okamžite sa stiahnite do zadnej časti areálu tak, aby posádka môhla čím skôr vyraziť. Ak Ste prišli s kočíkom, tento odložte hneď na začiatku do bezpečnej vzdialenosti a s deťmi stanicu prechádzajte bez nich, rýchlejšie dokážete reagovať a minimalizujete riziko úrazu. Zabudnuté veci sa Vám určite vrátia, ničím sa nezdržujte pri vyprázdnení priestoru.
  6. Buďte slušní a vážte si čas, ktorí nám hasiči venujú. Začiatok a koniec sme dohodli a je potrebné ho dodržať. Ak Vás organizátorka vyzve k ukončeniu návštevy, prosím, počúvajte pokyny.
  7. Pýtajte sa, pýtajte sa, pýtajte sa. Tím hasičov je tam pre Vás. Aký objem majú vozidlá, na čo sú určené, kam dočiahne rebrík, aký bol posledný zásah, kde sa používa čln. Vedeli Ste, že hasičské auto má objem 9000 litrov a je pri plnom výkone vyčerpané za 1,5 minúty??? Že kompletne oblečený a vystrojený hasič má na sebe okolo 40kg??? Môžete sa dozvedieť úžasné veci. Učte deti komunikovať s ľuďmi okolo seba, ukážte im, že ich otázky vedia zodpovedať práve ich hrdinovia. Hasiči sú na svoju prácu veľmi hrdí, radi Vám a Vašim deťom zodpovedia aj tú, na prvý pohľad, najhlúpejšiu otázku. Vaše deti sa osmelia, Vy sa dozviete úžasné veci, hasiči sa budú cítiť dôležití i pri takej drobnosti ako je návšteva malých fanúšikov. Mnohokrát vidím ako si rodičia vymýšľajú odpovede a tápajú miesto toho, aby sa spýtali rovno vedľa stojaceho hasiča, ktorý zo slušnosti do rozhovoru nevstupuje, no čaká na možnosť pomôcť a odpovedať, aj pre nich je naša návšteva zmena nudnej rutiny čakania na zásah.
  8. Každé dieťa sa k hasičom veľmi teší. Ak sa Vám podarilo sa s nami k hasičom dosťať, prosím, pri najbližšom vypísaní termínov dajte šancu ďalším. Pokiaľ ostanú voľné miesta, Ste viac než vítaní a my budeme naďalej robiť maximum pre to, aby sme umožnili všetkým opakovane hasičov navštíviť.

Verím, že Vás návštevy u hasičov tešia aspoň tak ako mňa a moju rodinu. Je úžasné sledovať, ako detské tváre rozžiari možnosť sedieť v hasičskom aute, ako preľaknutie zo sirény vystrieda smiech. Urobme návštevu u hasičov príjemnú a prínosnú pre seba i pre nich.

Boli Ste s nami u hasičov? Zanechajte nám odkaz pod článkom, alebo na Facebooku v udalosti, budeme ich zbierať a potom odovzdáme ako poďakovanie.

Zuzana

Pár fotografií z našej návštevy HAZÚ:
Galéria


Zdieľaj: