Vitajte Semafor Aktivity Články O nás Kontakty

Prehľad článkov


Návšteva čokoládovne Hauswirth
Minulý týždeň v sobotu sme boli po dlhom predlhom čase opäť na návšteve čokoládovne Hauswirth v Kittsee. Ide o malú rodinnú fabriku, ktorá od roku 1949 vyrába čokoládu a čokoládou obaľované penové, želé a fondánové bonbóny a čokolády. Franz Hauswirth senior kúpil dom a objavil v ňom staré formy na odlievanie čokolády a tak nejako sa začala história tejto fabriky. V Kittsee fabriku postavili začiatkom 60tych rokov minulého storočia a odvtedy priťahuje návštevníkov so sladkými jazýčkami.
Kaffee & Tee, Klatsch und Tratsch (in Deutsch) - Die Woche der Ehepaare
"Das Leben ist manchmal schwierig, für eine Person sogar zu schwierig, daher ist es gut, dass es zwei in der Ehe gibt. Wenn einer müde ist, zieht der andere einfach mit ... und im besseren Fall bietet er sogar seine Schulter an, an die er sich zuerst anlehnen kann, sodass er leicht durch schwierige Situationen kommen kann, aber wenn beide müde oder überlastet sind, sind sie oft mal nicht sicher, ob man sich auf den anderen verlassen kann ... "
Coffee, Tea & Chat (in English) - National week of marriage
“Life is sometimes difficult, even too difficult for one, so it´s good that there are two in marriage. When one is tired, the other just pulls in ... and in the better case will even offer his shoulder the first one can lean on, so they can easily get through difficult situations, but when they are both tired or overloaded, they are not sure whether it is possible to rely on the other one ...”
Americké lievance (aj kvásková, bezlepková, bezmliečna a bezvajíčková verzia)
Asi neexistuje človek, ktorý by nepoznal palacinky. Rovnako sú vo svete obľúbené lievance, ktorých cesto je veľmi podobné, akurát, že jeho cieľom je narásť a miesto tenučkej palacinky dosiahnuť mäkkučké lievance, známe aj ako americké palacinky. Lievance sa pripravujú hrubšie ako palacinky, preto ich pečieme pomaly, aby sa dostatočne prepiekli. Cesto sa zľahčuje snehom z bielkov, prípadne kypriacim práškom. Na rozdiel od palacinkového cesta sa nenecháva odstáť, aby nekleslo. Časť mlieka možno nahradiť sladkou alebo kyslou smotanou či tvarohom. Do cesta pridávame aj hrozienka, oriešky, drobné ovocie či koreniny.
Kde sa dvaja bijú, nikto nezvíťazí
„Miško stoj! Nesadaj si stále, potrebujem Ti obliecť nohavice!“ Miško sa smeje a už piaty krát sa hádže na zadok. „Postav sa!“ Piaty krát a stále energickejšie ho ťahám smerom hore. „STOJ!“ Miško začína plakať. Aspoň sa konečne nechá obliecť... Môj hnev ešte chvíľu trvá. Prečo si tie gate nemôže jednoducho nechať obliecť? Veď od neho nechcem nič prevratné!
Kaffee & Tee, Klatsch und Tratsch (in Deutsch) - Karneval Saison
Die Fasching- oder Karnevalszeit wird im deutschsprachigen Raum auch als "fünfte Jahreszeit" bezeichnet. Es ist eine Zeit zwischen Weihnachten nach Drei Königen (die Weihnachtszeit schließen) und vor dem Aschermittwoch, der die große Fastenzeit bis zu Ostern beginnt. Da lockern sich die Europäer ein wenig, verkleiden sich mit lustigen Kostümen und feiern tagelang. Es ist die feierlichste Saison in den kalten Monaten, wo nichts verboten ist und jeder gerne an Partys, Bällen und Feiern teilnimmt.
Národný týždeň manželstva 2019
"Život je niekedy ťažký. Dokonca príliš ťažký pre jedného. Aj preto je fajn, že v manželstve sú na všetko dvaja. Keď jeden už nevládze, druhý práve vtedy zatiahne... a v lepšom prípade ešte aj ponúkne svoje rameno, o ktoré sa ten prvý môže oprieť. Takto ľahšie preplávajú aj náročnými situáciami. Čo však vtedy, keď už sú obaja takí unavení alebo preťažení, že si nie sú istí, či je možné oprieť sa o toho druhého..."
Coffee, Tea & Chat (in English) - Carnival season
The Fasching or carnival season is also known as the "fifth season" in German speaking countries. It is a time between Christmas after Three Kings (which closes Christmas period) and before Ash Wednesday, which starts the big lent until Easter, when Europeans loosen up a little, dress up in funny costumes and party for days at a time. It is the most celebrative season in the cold months when nothing is forbidden and everyone loves to take part on the parties, balls and celebrations.
Kaffee & Tee, Klatsch und Tratsch (in Deutsch) - Wintersports 2018 - 2019
Der Wintersport entwickelt sich ständig weiter, und so ergeben sich neue Wintersportaktivitäten, die Sie bereits in verschiedenen Skigebieten ausprobieren können. Um Ihnen einen unvergesslichen Skiurlaub in dieser Saison zu ermöglichen, hat das Team von CheckYeti die beliebtesten Wintersporttrends dieses Winters genauer unter die Lupe genommen.
Program na mesiac február
Krásna zima! Taká naozaj, príjemná na lícach a biela pre všetkých nadšencov zimných športov. Kamkoľvek ideme, aj na tom najmenšom kopci výskajú nejaké deti, ktoré sa nadšene spúšťajú dolu miernym alebo strmým kopcom na sánkach, boboch, vreckách a zadkoch len tak. Slniečko svieti a občas niečo dosneží a deťom je úplne jedno aká je z toho kde kalamita, dokážu sa úprimne tešiť z prírodnej nádielky a vychutnať si ju.
Detská lekárska poradňa - poraďte sa s pediatričkou
Asi najnáročnejšou úlohou rodiča je zvládnuť vlastný strach. Strach o dieťa. Často máme množstvo otázok, ktoré na prvý pohľad nemá kto zodpovedať, na druhý pohľad by sa už našiel, no nie vždy máme odvahu, alebo potrebujeme nezaujatý pohľad iného špecialistu. Ak Vás tieto vety vystihli, možno aj pre Vás máme úľavu v podobe stretnutí s milou pediatričkou.
Coffee, Tea & Chat in English - New Years Resolution
More than half of all resolutions fail, but this year, they don’t have to be yours. Here’s how to identify the right resolution to improve your life, create a plan on how to reach it, and become part of the small group of people that successfully achieve their goal. How to achieve it? Well, a lot comes from your head and a good plan makes it even more realistic. Plan for it, think about it and step by step you can make anything you decide.
Coffee, Tea & Chat (in English) - Winter sport activities 2018-2019
Winter sports are constantly evolving and therefore, new winter sports activities – which you can already give a try in various ski resorts – come up. To make sure you are experiencing an unforgettable skiing holiday this season, the team of CheckYeti has taken a closer look at this winter’s most popular winter sports trends.
V Budatku nám záleží na čistote a zdraví
V Budatku vždy patrila medzi nejdôležitejšie veci bezpečnosť. Bez ohľadu na to, či ide o bezpečnosť detí pri hre, rodičov pri príprave pokrmov, alebo všetkých pri návšteve Budatka v sezóne chrípky... Skrátka, dbáme na to, aby sme sa tam všetci spolu cítili bezpečne a prišli s istotou, že máme ten istý cieľ - zabaviť sa, vzdelávať a stretávať bezstarostne.
lubkakupka2018.10.04, 16:47
2018.10.11, 19:47
2500 / 10Voľný


Aká matka, taká Katka; aká babka, taká matka

Z kategórie: 'Ako vychovávame naše deti?'

Zrejme každý už počul príslovie "Aká matka, taká Katka." Toto príslovie je pravdivé nielen vďaka genetike, ale aj skrz výchovu. Čím sú deti menšie, tým viac k svojim rodičom vzhliadajú a opakujú správanie, ktoré u nich vidia. Je to proces zvaný sociálne učenie. Tento spôsob učenia je automatický, nevedomý a nesmierne dôležitý. Deťom umožňuje zaradiť sa do spoločnosti a osvojiť si jej kultúru. Avšak má aj svoje nevýhody. Malé deti totiž opakujú vzorce správania nekriticky, bez ohľadu na to, či sú efektívne alebo neefektívne, prosociálne alebo antisociálne. Kamarát raz stretol v detskom kútiku chlapca, ktorý jeho syna zbil a jeho otec sa ho zastal - správny chlap sa predsa má vedieť biť! Akú má tento chlapček šancu, že z neho vyrastie mierumilovná bytosť, keď neustále doma počúva, že agresivita je dobrá a žiaduca?

Našťastie existuje obdobie puberty, kedy nastupuje kritické myslenie a často aj vzbura voči hodnotám dospelých. A chlapec agresívneho otca sa možno rozhodne, že nechce chodiť na bojové športy, ale radšej do debatného klubu. Možno.

V každom prípade, s výchovou vlastných detí to funguje veľmi podobne. Rodinní poradcovia na množstve prípadov zistili, že čo sa týka výchovy, väčšina z nás buď kopíruje správanie našich rodičov alebo robí presný opak. Samozrejme, že v niektorých oblastiach to môže byť tak a v iných onak. Niekedy sa zrazu len počujeme ako nám z úst vychádzajú slová, ktoré sme sami doma počúvali (a možno i z duše nenávideli). A inokedy sa zase rozhodneme, že sa naschvál zachováme opačne.

Technika "Nezabudnuteľné pozorovanie"


Nezabudnuteľné pozorovanie je psychologická technika, ktorá rodičom pomáha pochopiť vlastný rodičovský štýl s ohľadom na fungovanie ich rodiny v detstve. Táto technika môže odhaliť naše neuvedomované vzorce správania voči našim deťom a dáva nám priestor ich vedome prehodnotiť. Samozrejme, mnohé vzorce môžu byť efektívne a funkčné. Tieto si môžeme uvedomiť, zaradiť si ich medzi svoje silné stránky a ak sa dá, používať ich o to viac. Iné vzorce, ktoré odhalíme, môžu byť práve tie, ktoré robíme nevedome, ale vedome by sme ich robiť nechceli. Na základe toho potom môžeme hľadať, čím ich chceme nahradiť.

Ak chcete zistiť, v čom vás vaša rodina ovplyvnila, môžete si techniku nezabudnuteľné pozorovanie skúsiť práve teraz: Zamyslite sa nad nasledovným. Niekedy v prvých rokoch dospievania (puberty) alebo aj predtým sa zdá byť pre všetkých z nás spoločné sledovať život svojej rodiny a vyvodiť si závery o aspektoch života, ktoré sa nám dajú byť dôležité. Niektoré závery sú pozitívne: "Tento aspekt života v našej rodine sa mi páči. Keď budem dospelý, chcel by som to tak robiť aj vo vlastnej rodine." A niektoré zase negatívne: "Toto sa mi vôbec nepáči. Keď budem dospelý, urobím všetko preto, aby sa to v mojej rodine nestalo." Ako to bolo u vás? Spomeňte si na život vo vašej rodine, keď ste mali okolo 11, 12, 13 rokov. Aké závery ste si vyvodili? Môžu byť pozitívne, negatíve alebo oboje.

Príklady z praxe


Matka mala problém s osemročnou dcérou, ktorá "nerobí čo má", neposlúcha, ale snaží sa dosiahnuť, čo chce. Chce, aby pri nej matka sedela a pomáhala jej robiť si domáce úlohy. Na nezabudnuteľné pozorovanie matka odpovedala: "Pamätám si rolu, akú hrala moje mama. Ona bola slúžkou pre každého." (Načo sa matka rozplakala). Terapeut zistil, že sa taktiež snažila spraviť pre svoju rodinu všetko. Poskytovala služby v snahe byť dosť dobrá, ale na druhej strane to nenávidela a často potom vybuchla do hnevu a kriku.

Šesťročná Sofia, jedináčik, výrazne narúšala poriadok v škole a spĺňala kritériá pre ADHD. Otcovo nezabudnuteľné pozorovanie bolo:"Ja pochádzam z veľkej rodiny. Zdalo sa mi, že rodičia majú čas pre každého v rodine okrem mňa. Sľúbil som si, že keď sa ja stanem otcom, nikdy sa to nestane môjmu dieťaťu." V praxi potom otec zašiel do extrému (samozrejme nevedome) a venoval svojej dcére toľko pozornosti, že dcéra si namiesto spolupracujúceho sociálneho správania neustále získavala pozornosť ľudí okolo seba.

Čo s tým môžeme urobiť


Väčšinou je jednoduchšie poradiť iným ako sám sebe. Preto si najprv môžete skúsiť povedať, čo by ste poradili rodičom v predošlých príkladoch. Čo by ste povedali matke z prvého prípadu? Čoho by mala robiť viac a čoho naopak menej? Ako by mala stanoviť hranice medzi tým, čo je ešte ochotná pre svoje deti urobiť a čo už nie? A otec v druhom príklade? Čoho by jeho dcéra Sofia potrebovala menej a čoho viac? Čo by otec mohol zmeniť vo svojom správaní?

A čo vaša rodina? Čoho by ste mohli robiť menej? A čoho zase viac? Často si môžeme zobrať spätnú väzbu aj priamo od našich detí. Ak niečomu veľmi silno vzdorujú, možno je to preto, že tejto oblasti prikladáme až príliš veľký význam. Ak od nás niečo neustále požadujú, pravdepodobne sú zvyknuté že nakoniec dostanú, čo chcú. A keď sa správajú príjemne, slušne, priateľsky, prejavujú záujem, vytrvalosť, odvahu? Zrejme sa aj vďaka nám naučili, že takéto správanie im prináša úžitok. Náš mozog je naprogramovaný vyhľadávať problémy (keďže predstavujú potenciálne ohrozenie, na ktoré treba okamžite reagovať) a preto je občas fajn sa zastaviť a všimnúť si aj to, čo a deje medzi tým. Pretože keď sa zameriame na silné stránky našich detí, začneme niekedy aj "problémy" vidieť z inej perspektívy.

To najdôležitejšie na záver


Veľmi dôležité je uvedomiť si, že rovnaký výchovný štýl ktorý nám prináša úspech, môže byť zodpovedný aj za naše neúspechy. A naopak, správanie, ktoré sa nám zdá iba negatívne, určite má aj svoje pozitíva. Napríklad matka, ktorá je veľmi rozhodná a organizačne zdatná má zrejme veľkú výhodu v krízových situáciách, kedy sa treba rýchlo rozhodnúť a konať. Na druhej strane, napríklad v oblasti hobby svojich detí im môže život organizovať až príliš a oberať ich tak o schopnosť byť kreatívni, sami sa zahrať a vybrať si, čo chcú robiť. Iný príklad môže byť mama, ktorá zvykne v hneve svoje dieťa udrieť. Fyzické tresty majú celý rad nevýhod a v dnešnej dobe sú na ústupe. No výhodou tejto "negatívnej" výchovnej metódy je napríklad jasné ukázanie hraníc. Ako hovoria adlerovskí psychológovia, každé správanie má svoj účel. Ak sa rozhodneme, že niektorú výchovnú metódu už nechceme používať, je veľmi dôležité si tento účel uvedomiť. Len tak môžeme túto metódu nahradiť inou, ktorá bude plniť rovnaký účel (napríklad jasné stanovenie hraníc).

Ďalší dôležitý bod, bez ktorého nemôžem tento článok ukončiť je fakt, že v snahe nezopakovať chyby svojich rodičov môžeme niekedy prejsť do opačného extrému. Videla som napríklad rodičov, ktorí boli vychovávaní veľmi autoritársky a ich rodičia mali vždy pravdu a posledné slovo. Detí sa nikto na nič nepýtal. Títo rodičia prešli do opačného extrému a so svojim 6-ročným synom diskutovali úplne o všetkom. Tým pádom mu ale nestanovili skoro žiadne hranice, a tak zmätený chlapec stále požadoval viac a viac a hľadal, pokiaľ až môže zájsť. Hádzal odpadky na zem, ničil a kazil predmety. A rodičia reagovali, ako inak, rozprávaním sa a diskusiou, ktoré v týchto prípadoch vôbec nefungovali. V snahe nebyť na svojho syna príliš prísni zašli do opačného extrému. Práve preto môže byť veľmi nápomocné uvedomiť si, že väčšinou žiaden extrém nie je dobrý a hľadať povestnú "zlatú strednú cestu".

Zdroj: Francis X. Walton: Ako porozumieť deťom a adolescentom

Zaujímajú ťa informácie na tému výchova detí?
Prihlás sa k odberu nových správ tu!

Ohodnoďte tento článok bodmi od 1 do 10. Viac je lepšie:

Zdieľaj:
Share on Google+