Vitajte Semafor Aktivity Články O nás Kontakty

Prehľad článkov


Kaffee & Tee, Klatsch und Tratsch (in Deutsch) - Reiseziele 2019
Abgelegene Inseln, Wanderwege durch die Wüste, tropische Paradiesstrände, unentdeckte Weiten und Überraschungen in Europa: In 2019 warten ganz neue Wege auf euch! Es ist die beste Zeit, um einen Blick aufs kommende Sommer zu werfen, denn wie jedes Jahr bereitete Lonely Planet auch jetzt die Top 10 Reiseziele 2019...
V MC Budatko začína leto a aj ty rozhodneš aké bude!
V materskom centre sa pomaly ale isto preklápa letný semester do prázdnin. Časť našich doborovľníčok si už užívať zaslúženú dovolenku, mnohé z nás sa na tú svoju ešte len tešia a zatiaľ si hľadajú svoj tieň na prechádzkach a aktivitách s deťmi doma. Ako každé leto, aj toto bude v Budatku veľa usilovných včielok bzučať a pracovať na tom, aby sme začali v novom šate, čistí a s množstvo, noviniek.
Coffee, Tea & Chat (in English) - Holiday destinations 2019
From the moment warm weather appears and makes our life more enjoyable and brings us to sweat, most of us start to thinking about where to go to holiday. I know a lot of people who already chose their destination in December for the next year, because they can already await it in the cold days....
Program na mesiac jún
{B}"Deti sú znamením, že život má ísť ďalej."{b} Nespomínam si už ani na súvislosť, v ktorej mi toto bolo povedané, keď sa môj syn narodil, ani kto to bol, no faktom je, že mnohokrát za tých 5 rokov som na túto vetu myslela. Nielen v duchu, že s nimi prichádza nový život, ale že sa zo ženy stáva matka, že sa z páru stáva rodina, že po ťažkých dňoch prídu ...
Domáca masáž a jej výhody
Domáca masáž. Divné slovné spojenie? Ani nie, veď tak ako existuje domáca tlačenka, domáca štrúdľa, môže byť aj domáca masáž. A tiež to može byť dobrôtka ako skvelé domáce jedlo.
Coffee, Tea & Chat (in English) - Graphology
Through graphology, one can learn much about the character of a human being. How you craft letters and words can indicate more than 5,000 different personality traits, according to the science of graphology, also known as handwriting analysis. To introduce students to the field, graphologist Kathi McKnight has them write She sells seashells by the seashore in cursive. Why cursive? Graphologists say it gives them a better read on a person. Write She sells seashells by the seashore on a piece od paper and read on…
Kaffee & Tee, Klatsch und Tratsch (in Deutsch) - Grapholofie
Durch die Graphologie, also „Die Lehre der Handschrift“, kann man viel über den Charakter eines Menschen erfahren. Wer du bist und was dir wichtig ist, spiegelt sich in deinem Schriftbild wider. Jede Handschrift ist etwas ganz Besonderes, denn sie ist einzigartig. Was deine Handschrift über dich verrät und ob sie deiner Selbstwahrnehmung entspricht, kannst du selber erfahren.
Hnevám sa! A čo teraz?
Nedávno som dostala zaujímavú spätnú väzbu a otázku: „Čítala som tvoj článok o bojovaní s deťmi. A mne sa to aj darí, že väčšinou s deťmi nebojujem. No dá sa to vždy?“ Neskôr mi napadla podobná otázka: „Dá sa za žiadnych okolností nenahnevať?“ Odpoveď na moju otázku asi tušíte. Hnev z našich životov vymazať nevieme (a ani by sme nemali chcieť). Poďme sa teda radšej pozrieť na to, na čo nám slúži a aké sú spôsoby, ako s ním môžeme narábať. A to aj v situáciách, kedy by sme naše deti najradšej...Ehm.
Coffee, Tea & Chat (in English) - Generation gap
Many grandparents grew up in an era of angry confrontations between the generations. As they ease into the role of family patriarchs and matriarchs, they may wonder: What happened to the generation gap? Is it gone or just on hiatus? Or it is still present but mostly underground?
lubkakupka2018.12.08, 15:34
2018.12.08, 15:42
1760 / 10Voľný


Môžeme si užiť Vianoce bez stresu?

Z kategórie: 'Ako vychovávame naše deti?'

Niektoré obdobia, či udalosti sú prirodzene stresujúce pre každého, kto má zdravý ľudský mozog. Sú nimi napríklad úmrtie niekoho blízkeho, sťahovanie sa, zmena práce, ale aj narodenie dieťaťa, svadba, či Vianoce. Stres môže byť taktiež “nákazlivý” – aj keď na nás samotná udalosť vplýva len málo, môžeme byť nervózni z toho, ako sa správajú ľudia okolo nás. Stresu sa málokedy dá úplne vyhnúť. A ani by sme to nemali chcieť. Je to totiž prirodzená reakcia nášho organizmu na záťaž, ktorá nám pomáha nabudiť sa a danú záťaž zvládnuť.

Ak je stresu príliš veľa


Ak je však stresu príliš veľa, má aj negatívne účinky. Prejaví sa to nielen na našej nálade, ale z dlhodobého hľadiska aj na našom zdraví. A taktiež na nálade a zdraví našich detí... Aby sme mohli stres efektívne zredukovať, je dobré zistiť, aké sú jeho konkrétne spúšťače. Tieto sa môžu u rôznych ľudí líšiť. Môžete sa skúsiť krátko zamyslieť: Čo vás najviac stresuje pred Vianocami či počas nich? Dá sa tomu vyhnúť?

Ak napríklad nemáte radi masy ľudí, môžete nakupovať cez internet. Ak neznášate časový stres, môžete nakúpiť a napiecť v predstihu. Taktiež môžete eliminovať stres spojený s detičkami. Pamätám si, že kým sme boli so sestrou príliš malé na to, aby sme na Štedrý deň mame pomáhali v kuchyni, tak nás otec zvykol brávať na celý deň niekam von, aby sme sa jej nemotali pod nohy. Majúc malého syna to dnes už úplne chápem!

Vysoké očakávania


Osobne tiež často podľahnem svojej vlastnej predstave dokonalého výsledku. Na Štedrý večer by som chcela mať všetko perfektné – lebo to bude predsa radosť! Alebo aj nebude... Stáva sa to aj vám? Že si nastavíte príliš vysoké očakávania, ktoré potom plníte s vyplazeným jazykom? Čo nám vlastne bráni užiť si Vianoce napríklad tak, ako keď sme boli deti? Pocit zodpovenosti? Strach, že niečo nevíde?

Občas sa mi sníva, že sa zobudím a zistím, že som úplne zabudla na to, že už sú Vianoce. Nemáme stromček, darčeky, jedlo, proste nič… Je to hrozný pocit. Nič horšie sa už nemohlo stať! Teraz, keď si na tento sen spomínam si však vravím – ale veď to je výborné! Naozaj sa nič horšie nestane! Prinajhoršom by sme mali namiesto Vianoc ďalší obyčajný deň. V lepšom prípade sa nám iba pripečú koláče, zabudneme kúpiť darček deduškovi a nebude svietiť polovica svetielok. A prinajlepšom? Nechajme sa prekvapiť. Ak svoje očakávania nastavíme nižšie, je veľmi pravdepodobné, že naozaj budeme príjemne prekvapení.

A ďalšia dobrá správa? Deti si detaily, ktoré nevyšli ani nevšimnú. Pokiaľ im nezabudnete kúpiť vysnívanú autodráhu, všetko ostatné bude vedľajšie. Čaro Vianoc si určite užijú! Najmä ak budú v pokojnej atmosfére.

Potláčanie emócií nefunguje


Spoľahlivým zdrojom stresu sú samozrejme aj vzťahy. Naši príbuzní nám zrejme niekedy “lezú na nervy”, “máme ich plné zuby”, či nás priam “vytáčajú do nepríčetnosti”. Aby sme takéto chvíle rýchlejšie a lepšie prekonali, pomôžu nám dve techniky. Prvou je akceptovať svoje emócie. Keď cítime sklamanie, hnev, strach, či iné negatívne emócie, najrýchlejšie odoznejú práve vtedy, keď ich precítime a prijmeme. Snažiť sa nemať negatívne emócie jednoducho nefunguje. Samozrejme, nemusíme na svoje deti či príbuzných „vrčať“. Môžeme sa so svojou emóciou na chvíľku odobrať do vedľajšej miestnosti, či do kúpeľne a tam si ju prežiť a nechať odoznieť.

Taktiež pomáha zdržať sa akéhokoľvek hodnotenia nášho prežívania. .Čo to znamená? Hodnotením myslíme myšlienky ako: “Zase som sa nahnevala úplne zbytočne!” “V tejto situácii by som sa predsa mala tešiť!” “Prečo sa len neviem lepšie ovládať?” To čo prežívame, je prirodzeným dôsledkom toho, že sme ľudia a máme emócie. A našťastie žiadna emócia netrvá večne. Samozrejme nepomáha ani hodnotiť, či obviňovať druhých. Radšej im môžeme povedať, že potrebujeme chvíľu, aby sme sa upokojili.

Byť prítomní tu a teraz


Keď chcete zažívať viac pozitívnych emócií, skúste jednoducho vnímať aktuálny moment. Buďte pri štedrovečernom stole prítomní telom aj duchom. Často sa totiž stáva, že sa síce nachádzame na istom mieste, ale naše myšlienky sú niekde úplne inde. Možno to poznáte – hráte sa doma s deťmi a myslíte na to, čo treba nakúpiť. Nakupujete a myslíte na to, čo budete robiť doma s deťmi... Pozerajte sa okolo seba, všímajte si, ako veci a ľudia okolo vás vyzerajú, aké zvuky počujete a aké vône cítite práve teraz. Nehodnoťte, iba vnímajte. Budete mať viac dôvodov na pozitívne emócie.

Tento prístup vychádza z procesu mindfulness, ktorý si v poslednej dobe získal nielen obľubu, ale aj intenzívny vedecký záujem. Je to v dnešnej dobe jeden z mála veľmi dôkladne zdokumentovaných psychologických prístupov, ktorý prináša širokú škálu výhod v oblasti psychického aj fyzického zdravia, výkonnosti, prevencie stresu a úzkosti, i v ďalších oblastiach.
Mindfulness sa dá trénovať aj popri deťoch alebo s deťmi. Literatúra o nej je zatiaľ hlavne v angličtine, napríklad týchto 5 knižiek, z ktorých jednu už mám a dve si prosím na Vianoce :).
Ohodnoďte tento článok bodmi od 1 do 10. Viac je lepšie:

Zdieľaj: