Vitajte Semafor Aktivity Články O nás Kontakty

Prehľad článkov


Kaffee & Tee, Klatsch und Tratsch (in Deutsch) - Frühling
März, April und Mai sind die drei Frühjahrsmonate. Auf unserer Nordhalbkugel beginnt zwischen dem 20. und 21. März der Frühling. Aber was ist das Besondere am Frühlingsanfang? Warum wird er genau auf diesen Tag gelegt? Zu Frühlingsbeginn sind Tag und Nacht fast genau gleich lang, also je etwa 12 Stunden (Tag-und-Nachtgleiche). Der Frühlingsanfang kann an verschiedenen Tagen sein, das Frühlingsende ist jedoch durch ein bestimmtes Ereignis – die Sommersonnenwende – festgelegt, das (fast) immer auf den 21. Juni fällt.
Coffee, Tea & Chat (in English) - Top books 2018
This is going to be a little complicated. It depends on how much time do you can find for you and reading, but it is really hard to read, when you have little kids. Every year, there is huge amount books published around the world – around 2,2 Millions. I found a very interesting List from UNESCO which put together information from 123 Countries.
Súťaž o milú knižku z vydavateľstva USBORNE na Facebooku
Máme pre Vás súťaž o milú knižku z vydavateľstva USBORNE, ktorú nám darovala jedna z našich návštevníčok, ktorú čochvíľka môžete osobne stretnúť na predajnej výstave kníh vydavateľstva v MC Budatko! Napíšte nám do komentára na Facebooku, či Ste sa už zúčastnili výmeny knižiek v našom materskom centre, aká knižka Vás zaujala, prípadne, čo v spojení s knižkami by Ste ešte u nás chceli zažiť. Jedného z Vás vyberieme na konci marca a knižku s radosťou odovzdáme!
Kaffee & Tee, Klatsch und Tratsch (in Deutsch) - Top Bücher 2018
Das hier wird schwer. Dem nach wieviel Zeit man sich zum Lesen finden kann, kennt man die Bücher vielleicht, aber es ist sehr schwer mit Kindern zu lesen, wenn es so viele Bücher jeder Jahr auf den Markt kommen. Im Jahr ist es ungefähr 2,2 Millionen Bücher in der Welt.
Coffee, Tea & Chat (in English) - Books you should read before...
…no matter what, question is, what else could you read, what is really the top literature from which you could learn something, have fun, be a bookworm because it is so good to read. If you write in Google "Top Books ...” you will find about 3.5 billion results. Everyone has their own list ... But what are the books that are really worth reading? It is not a competition, you read mainly for yourself, right? Nevertheless, one likes to find inspiration. I went through a few of the top lists and here are the books that I have found again and again...
Dobrovoľníctvo a členstvo v MC Budatko
Neustále hľadáme dobrovoľníkov na vedenie herničky, montessori kútika, organizáciu aktivít pre deti aj mamičky, ale aj na pomoc cez PC, výrobou materiálov doma, či distribúciu letákov...
Kaffee & Tee, Klatsch und Tratsch (in Deutsch) - Lesen macht dich besser
Lesen - für jemanden ist es die schönste Freizeitbeschäftigung der Welt. Sie entfliehen dem tristen Alltag und reisen in die Welt der Fantasie. Für manche ist es leere Auszeit ohne was dazu. Viele Leute wiisen garnicht, wann sie das letzte Mal ein Buch in der Hand hatten. Manche lesen überall. Es ist eine Aktivität die man ausübt ohne zu wissen im täglichen Leben bein Autofahren (Strassezeichen lesen), Fehrsehen schausen (Titel zum Nachrichten, Werbung, Übersetzung...) oder sogar in der Kücher (Rezepte, Foodblogs, ...). Beim Buch lesen geht es um ein bischen mehr. Eine langzeitliche Leseaktivität bring uns sogar sehr viel mehr.
Coffee, Tea & Chat (in English) - Reading books makes you better
Reading - for someone it is the most beautiful free time in the world. They escape the dreary everyday life and travel into the world of fantasy. For some it is empty timeout without something extra. Many people do not even know when they last had a book in their hands. Some read everywhere. It is an activity that you practice without knowing in everyday life, driving a car (reading road signs), watching TV (news, advertising, translations ...) or even in the kitchen (recipes, food blogs, ...). Reading the book is about a bit more than just reading. A long-term reading activity will bring us much more.
Dobrovoľníctvo ako aktivita s neopísateľnou pridanou hodnotou
Od nášho rozhovoru s Ninou Stueven z Bratislavského dobrovoľníckeho centra (BDC) už prešiel nejaký ten čas. Naše deti odrástli, náš program sa posunul, my sme sa naučili opäť nové veci. Mnoho z toho, čo sme v rozhovoroch spomenuli sme už zabudli, no to dôležité, zachytené a zdokumentované je jednoznačne to, s čím sa stále stotožňujeme.
Program na mesiac marec
Ráno nás zobudí zubaté slniečko, ktoré si po celý deň dodáva odvahy a popoludní už dokáže naozaj zahriať. Prechádzky vonku sú stále príjemnejšie, pobyt na ihrisku začína byť opäť stretnutím džavotavých detí a nielen osamelá patnásťminútovka. Mnoho z nás pociťuje slnečné lúče na tvári ako terapiu, teplo plynúce cez bundu je ako teplý kúpeľ, skrátka, jar aj my sa znovu zobúdzame. My sme si z technických príčin dali prestávku neplánovane aj tento týždeň, takže sa na nás tešte až od toho budúceho, pozorne sledujte webstránku a Facebook, kde Vám určite prinesieme najčerstvejšie informácie. Momentálne je návšteva herne, aktivít i krúžkov pozastavená a veríme, že už v pondelok Vám dáme možnosť nás opäť navštíviť.
Coffee, Tea & Chat (in English) - 10 things nobody told me about parenting
Plenty of people will give you unsolicited parenting advice (I didn´t ask whether my baby should be wearing a hat, thank you), but rarely will they tell you what you really need to know. Starting with the changes in pregnancy, you’re changing to a whole new person called mom. Yes, there will be a father, too, probably, but the change hardly hit them as much as it does the women. Beginning with the figure, state of mind, sleep quality, stress level, health. And then, the baby is born. And the fun starts.
Klub (mladých) Budatkovedcov: Zázračný prášok
Deti milujú zázraky. Je ich plný svet. Aj ja by som chcela žiť v dobe, kedy učiteľ miesto intenzívneho čmárania po tabuli vytiahne dve skúmavky a pred mojimi očami na stole spraví farebný výbuch. Žijem v takej ako rodič - učiteľ svojho dieťaťa a užívam si to plnými dúškami. Pridáte sa?
Návšteva čokoládovne Hauswirth
Minulý týždeň v sobotu sme boli po dlhom predlhom čase opäť na návšteve čokoládovne Hauswirth v Kittsee. Ide o malú rodinnú fabriku, ktorá od roku 1949 vyrába čokoládu a čokoládou obaľované penové, želé a fondánové bonbóny a čokolády. Franz Hauswirth senior kúpil dom a objavil v ňom staré formy na odlievanie čokolády a tak nejako sa začala história tejto fabriky. V Kittsee fabriku postavili začiatkom 60tych rokov minulého storočia a odvtedy priťahuje návštevníkov so sladkými jazýčkami.
Kaffee & Tee, Klatsch und Tratsch (in Deutsch) - Die Woche der Ehepaare
"Das Leben ist manchmal schwierig, für eine Person sogar zu schwierig, daher ist es gut, dass es zwei in der Ehe gibt. Wenn einer müde ist, zieht der andere einfach mit ... und im besseren Fall bietet er sogar seine Schulter an, an die er sich zuerst anlehnen kann, sodass er leicht durch schwierige Situationen kommen kann, aber wenn beide müde oder überlastet sind, sind sie oft mal nicht sicher, ob man sich auf den anderen verlassen kann ... "
lubkakupka2018.12.08, 15:34
2018.12.08, 15:42
1090 / 10Voľný


Môžeme si užiť Vianoce bez stresu?

Z kategórie: 'Ako vychovávame naše deti?'

Niektoré obdobia, či udalosti sú prirodzene stresujúce pre každého, kto má zdravý ľudský mozog. Sú nimi napríklad úmrtie niekoho blízkeho, sťahovanie sa, zmena práce, ale aj narodenie dieťaťa, svadba, či Vianoce. Stres môže byť taktiež “nákazlivý” – aj keď na nás samotná udalosť vplýva len málo, môžeme byť nervózni z toho, ako sa správajú ľudia okolo nás. Stresu sa málokedy dá úplne vyhnúť. A ani by sme to nemali chcieť. Je to totiž prirodzená reakcia nášho organizmu na záťaž, ktorá nám pomáha nabudiť sa a danú záťaž zvládnuť.

Ak je stresu príliš veľa


Ak je však stresu príliš veľa, má aj negatívne účinky. Prejaví sa to nielen na našej nálade, ale z dlhodobého hľadiska aj na našom zdraví. A taktiež na nálade a zdraví našich detí... Aby sme mohli stres efektívne zredukovať, je dobré zistiť, aké sú jeho konkrétne spúšťače. Tieto sa môžu u rôznych ľudí líšiť. Môžete sa skúsiť krátko zamyslieť: Čo vás najviac stresuje pred Vianocami či počas nich? Dá sa tomu vyhnúť?

Ak napríklad nemáte radi masy ľudí, môžete nakupovať cez internet. Ak neznášate časový stres, môžete nakúpiť a napiecť v predstihu. Taktiež môžete eliminovať stres spojený s detičkami. Pamätám si, že kým sme boli so sestrou príliš malé na to, aby sme na Štedrý deň mame pomáhali v kuchyni, tak nás otec zvykol brávať na celý deň niekam von, aby sme sa jej nemotali pod nohy. Majúc malého syna to dnes už úplne chápem!

Vysoké očakávania


Osobne tiež často podľahnem svojej vlastnej predstave dokonalého výsledku. Na Štedrý večer by som chcela mať všetko perfektné – lebo to bude predsa radosť! Alebo aj nebude... Stáva sa to aj vám? Že si nastavíte príliš vysoké očakávania, ktoré potom plníte s vyplazeným jazykom? Čo nám vlastne bráni užiť si Vianoce napríklad tak, ako keď sme boli deti? Pocit zodpovenosti? Strach, že niečo nevíde?

Občas sa mi sníva, že sa zobudím a zistím, že som úplne zabudla na to, že už sú Vianoce. Nemáme stromček, darčeky, jedlo, proste nič… Je to hrozný pocit. Nič horšie sa už nemohlo stať! Teraz, keď si na tento sen spomínam si však vravím – ale veď to je výborné! Naozaj sa nič horšie nestane! Prinajhoršom by sme mali namiesto Vianoc ďalší obyčajný deň. V lepšom prípade sa nám iba pripečú koláče, zabudneme kúpiť darček deduškovi a nebude svietiť polovica svetielok. A prinajlepšom? Nechajme sa prekvapiť. Ak svoje očakávania nastavíme nižšie, je veľmi pravdepodobné, že naozaj budeme príjemne prekvapení.

A ďalšia dobrá správa? Deti si detaily, ktoré nevyšli ani nevšimnú. Pokiaľ im nezabudnete kúpiť vysnívanú autodráhu, všetko ostatné bude vedľajšie. Čaro Vianoc si určite užijú! Najmä ak budú v pokojnej atmosfére.

Potláčanie emócií nefunguje


Spoľahlivým zdrojom stresu sú samozrejme aj vzťahy. Naši príbuzní nám zrejme niekedy “lezú na nervy”, “máme ich plné zuby”, či nás priam “vytáčajú do nepríčetnosti”. Aby sme takéto chvíle rýchlejšie a lepšie prekonali, pomôžu nám dve techniky. Prvou je akceptovať svoje emócie. Keď cítime sklamanie, hnev, strach, či iné negatívne emócie, najrýchlejšie odoznejú práve vtedy, keď ich precítime a prijmeme. Snažiť sa nemať negatívne emócie jednoducho nefunguje. Samozrejme, nemusíme na svoje deti či príbuzných „vrčať“. Môžeme sa so svojou emóciou na chvíľku odobrať do vedľajšej miestnosti, či do kúpeľne a tam si ju prežiť a nechať odoznieť.

Taktiež pomáha zdržať sa akéhokoľvek hodnotenia nášho prežívania. .Čo to znamená? Hodnotením myslíme myšlienky ako: “Zase som sa nahnevala úplne zbytočne!” “V tejto situácii by som sa predsa mala tešiť!” “Prečo sa len neviem lepšie ovládať?” To čo prežívame, je prirodzeným dôsledkom toho, že sme ľudia a máme emócie. A našťastie žiadna emócia netrvá večne. Samozrejme nepomáha ani hodnotiť, či obviňovať druhých. Radšej im môžeme povedať, že potrebujeme chvíľu, aby sme sa upokojili.

Byť prítomní tu a teraz


Keď chcete zažívať viac pozitívnych emócií, skúste jednoducho vnímať aktuálny moment. Buďte pri štedrovečernom stole prítomní telom aj duchom. Často sa totiž stáva, že sa síce nachádzame na istom mieste, ale naše myšlienky sú niekde úplne inde. Možno to poznáte – hráte sa doma s deťmi a myslíte na to, čo treba nakúpiť. Nakupujete a myslíte na to, čo budete robiť doma s deťmi... Pozerajte sa okolo seba, všímajte si, ako veci a ľudia okolo vás vyzerajú, aké zvuky počujete a aké vône cítite práve teraz. Nehodnoťte, iba vnímajte. Budete mať viac dôvodov na pozitívne emócie.

Tento prístup vychádza z procesu mindfulness, ktorý si v poslednej dobe získal nielen obľubu, ale aj intenzívny vedecký záujem. Je to v dnešnej dobe jeden z mála veľmi dôkladne zdokumentovaných psychologických prístupov, ktorý prináša širokú škálu výhod v oblasti psychického aj fyzického zdravia, výkonnosti, prevencie stresu a úzkosti, i v ďalších oblastiach.
Mindfulness sa dá trénovať aj popri deťoch alebo s deťmi. Literatúra o nej je zatiaľ hlavne v angličtine, napríklad týchto 5 knižiek, z ktorých jednu už mám a dve si prosím na Vianoce :).
Ohodnoďte tento článok bodmi od 1 do 10. Viac je lepšie:

Zdieľaj:
Share on Google+