Vitajte Semafor Aktivity Články O nás Kontakty

Prehľad článkov


Klub (mladých) Budatkovedcov: Zázračný prášok
Deti milujú zázraky. Je ich plný svet. Aj ja by som chcela žiť v dobe, kedy učiteľ miesto intenzívneho čmárania po tabuli vytiahne dve skúmavky a pred mojimi očami na stole spraví farebný výbuch. Žijem v takej ako rodič - učiteľ svojho dieťaťa a užívam si to plnými dúškami. Pridáte sa?
Návšteva čokoládovne Hauswirth
Minulý týždeň v sobotu sme boli po dlhom predlhom čase opäť na návšteve čokoládovne Hauswirth v Kittsee. Ide o malú rodinnú fabriku, ktorá od roku 1949 vyrába čokoládu a čokoládou obaľované penové, želé a fondánové bonbóny a čokolády. Franz Hauswirth senior kúpil dom a objavil v ňom staré formy na odlievanie čokolády a tak nejako sa začala história tejto fabriky. V Kittsee fabriku postavili začiatkom 60tych rokov minulého storočia a odvtedy priťahuje návštevníkov so sladkými jazýčkami.
Kaffee & Tee, Klatsch und Tratsch (in Deutsch) - Die Woche der Ehepaare
"Das Leben ist manchmal schwierig, für eine Person sogar zu schwierig, daher ist es gut, dass es zwei in der Ehe gibt. Wenn einer müde ist, zieht der andere einfach mit ... und im besseren Fall bietet er sogar seine Schulter an, an die er sich zuerst anlehnen kann, sodass er leicht durch schwierige Situationen kommen kann, aber wenn beide müde oder überlastet sind, sind sie oft mal nicht sicher, ob man sich auf den anderen verlassen kann ... "
Coffee, Tea & Chat (in English) - National week of marriage
“Life is sometimes difficult, even too difficult for one, so it´s good that there are two in marriage. When one is tired, the other just pulls in ... and in the better case will even offer his shoulder the first one can lean on, so they can easily get through difficult situations, but when they are both tired or overloaded, they are not sure whether it is possible to rely on the other one ...”
Americké lievance (aj kvásková, bezlepková, bezmliečna a bezvajíčková verzia)
Asi neexistuje človek, ktorý by nepoznal palacinky. Rovnako sú vo svete obľúbené lievance, ktorých cesto je veľmi podobné, akurát, že jeho cieľom je narásť a miesto tenučkej palacinky dosiahnuť mäkkučké lievance, známe aj ako americké palacinky. Lievance sa pripravujú hrubšie ako palacinky, preto ich pečieme pomaly, aby sa dostatočne prepiekli. Cesto sa zľahčuje snehom z bielkov, prípadne kypriacim práškom. Na rozdiel od palacinkového cesta sa nenecháva odstáť, aby nekleslo. Časť mlieka možno nahradiť sladkou alebo kyslou smotanou či tvarohom. Do cesta pridávame aj hrozienka, oriešky, drobné ovocie či koreniny.
Kde sa dvaja bijú, nikto nezvíťazí
„Miško stoj! Nesadaj si stále, potrebujem Ti obliecť nohavice!“ Miško sa smeje a už piaty krát sa hádže na zadok. „Postav sa!“ Piaty krát a stále energickejšie ho ťahám smerom hore. „STOJ!“ Miško začína plakať. Aspoň sa konečne nechá obliecť... Môj hnev ešte chvíľu trvá. Prečo si tie gate nemôže jednoducho nechať obliecť? Veď od neho nechcem nič prevratné!
Kaffee & Tee, Klatsch und Tratsch (in Deutsch) - Karneval Saison
Die Fasching- oder Karnevalszeit wird im deutschsprachigen Raum auch als "fünfte Jahreszeit" bezeichnet. Es ist eine Zeit zwischen Weihnachten nach Drei Königen (die Weihnachtszeit schließen) und vor dem Aschermittwoch, der die große Fastenzeit bis zu Ostern beginnt. Da lockern sich die Europäer ein wenig, verkleiden sich mit lustigen Kostümen und feiern tagelang. Es ist die feierlichste Saison in den kalten Monaten, wo nichts verboten ist und jeder gerne an Partys, Bällen und Feiern teilnimmt.
Národný týždeň manželstva 2019
"Život je niekedy ťažký. Dokonca príliš ťažký pre jedného. Aj preto je fajn, že v manželstve sú na všetko dvaja. Keď jeden už nevládze, druhý práve vtedy zatiahne... a v lepšom prípade ešte aj ponúkne svoje rameno, o ktoré sa ten prvý môže oprieť. Takto ľahšie preplávajú aj náročnými situáciami. Čo však vtedy, keď už sú obaja takí unavení alebo preťažení, že si nie sú istí, či je možné oprieť sa o toho druhého..."
Coffee, Tea & Chat (in English) - Carnival season
The Fasching or carnival season is also known as the "fifth season" in German speaking countries. It is a time between Christmas after Three Kings (which closes Christmas period) and before Ash Wednesday, which starts the big lent until Easter, when Europeans loosen up a little, dress up in funny costumes and party for days at a time. It is the most celebrative season in the cold months when nothing is forbidden and everyone loves to take part on the parties, balls and celebrations.
Kaffee & Tee, Klatsch und Tratsch (in Deutsch) - Wintersports 2018 - 2019
Der Wintersport entwickelt sich ständig weiter, und so ergeben sich neue Wintersportaktivitäten, die Sie bereits in verschiedenen Skigebieten ausprobieren können. Um Ihnen einen unvergesslichen Skiurlaub in dieser Saison zu ermöglichen, hat das Team von CheckYeti die beliebtesten Wintersporttrends dieses Winters genauer unter die Lupe genommen.
Program na mesiac február
Krásna zima! Taká naozaj, príjemná na lícach a biela pre všetkých nadšencov zimných športov. Kamkoľvek ideme, aj na tom najmenšom kopci výskajú nejaké deti, ktoré sa nadšene spúšťajú dolu miernym alebo strmým kopcom na sánkach, boboch, vreckách a zadkoch len tak. Slniečko svieti a občas niečo dosneží a deťom je úplne jedno aká je z toho kde kalamita, dokážu sa úprimne tešiť z prírodnej nádielky a vychutnať si ju.
Detská lekárska poradňa - poraďte sa s pediatričkou
Asi najnáročnejšou úlohou rodiča je zvládnuť vlastný strach. Strach o dieťa. Často máme množstvo otázok, ktoré na prvý pohľad nemá kto zodpovedať, na druhý pohľad by sa už našiel, no nie vždy máme odvahu, alebo potrebujeme nezaujatý pohľad iného špecialistu. Ak Vás tieto vety vystihli, možno aj pre Vás máme úľavu v podobe stretnutí s milou pediatričkou.
Coffee, Tea & Chat in English - New Years Resolution
More than half of all resolutions fail, but this year, they don’t have to be yours. Here’s how to identify the right resolution to improve your life, create a plan on how to reach it, and become part of the small group of people that successfully achieve their goal. How to achieve it? Well, a lot comes from your head and a good plan makes it even more realistic. Plan for it, think about it and step by step you can make anything you decide.
Coffee, Tea & Chat (in English) - Winter sport activities 2018-2019
Winter sports are constantly evolving and therefore, new winter sports activities – which you can already give a try in various ski resorts – come up. To make sure you are experiencing an unforgettable skiing holiday this season, the team of CheckYeti has taken a closer look at this winter’s most popular winter sports trends.
lubkakupka2019.02.05, 11:02
2019.02.05, 11:19
1270 / 10Voľný


Kde sa dvaja bijú, nikto nezvíťazí

Z kategórie: 'Ako vychovávame naše deti?'


„Miško stoj! Nesadaj si stále, potrebujem Ti obliecť nohavice!“ Miško sa smeje a už piaty krát sa hádže na zadok. „Postav sa!“ Piaty krát a stále energickejšie ho ťahám smerom hore. „STOJ!“ Miško začína plakať. Aspoň sa konečne nechá obliecť... Môj hnev ešte chvíľu trvá. Prečo si tie gate nemôže jednoducho nechať obliecť? Veď od neho nechcem nič prevratné!

Poznáte to. Vy chcete dieťa obliecť, ono chce zostať vyzlečené. Vy chcete odísť z domu, dieťa sa práve teraz musí hrať vnútri. Keď je čas umývať si zuby, drží ústa zavreté ako partizán, ale potom trvá na tom že si vezme zubnú kefku von na ihrisko. Niekedy to vyzerá, že deti nám jednoducho naschvál robia napriek. Môžeme to pripísať obdobiu vzdoru, povahovým črtám dieťaťa, či stresovým situáciám. No faktom zostáva, že podobné situácie potrebujeme riešiť denno-denne.


Výzva do boja


Často sa stáva, že nesúhlas či neochota dieťaťa je pre rodičov výzvou do boja. A naopak príkaz, či prianie rodiča je výzvou do boja pre deti. O čo deti s rodičmi bojujú? Zjednodušene povedané – o to, kto si presadí svoje. Je predsa jasné, že vyhrať môže iba jeden! Aspoň taký majú obaja účastníci boja pocit.

V skutočnosti však vo väčšine prípadov prehrajú všetci. Boj je nielen nepríjemný a vyčerpávajúci, ale často taktiež nekonečný. Ten, kto sa cíti porazený, sa s tým len tak nezmieri a nabudúce začne boj odznova. Alebo poprípade, ak sa cíti príliš slabý (toto platí najmä pre deti) sa pomstí nepriamo. Preto napríklad dieťa, ktoré rodič k niečomu donútil, sa môže naoko podvoliť, no neskôr niečo rodičovi zámerne zničí, či mu inak ublíži.

Ak teda chceme skutočne vyhrať, našim cieľom by malo byť nie vyhrať boj, ale vyhrať bez boja. To vyžaduje prestať bojovať a nájsť iný spôsob, ako dosiahnuť svoj cieľ.

Ako prestať bojovať


Ak sa nabudúce opäť ocitnete uprostred boja, nezúfajte. Existuje mnoho vecí, ktoré môžete urobiť priamo v danej chvíli, aby ste boj čo najrýchlejšie ukončili. Nie všetky tieto stratégie sú vhodné v každej situácii, no je dosť možné, že si niektorú budete vedieť vybrať.

1. Vyhovejte dieťaťu.
Existujú situácie, v ktorých bojujeme o maličkosti a naše zotrvávanie v boji je skôr iba „zo zásady“, aby sme dieťa nenechali vyhrať. Napríklad si dieťa chce v lete obliecť rolák namiesto trička s krátkym rukávom. Mama vraví tričko, dieťa rolák. Mama kričí, dieťa plače. Keď si v tomto bode mama uvedomí, že celý boj je o maličkosti, môže prestať kričať a povedať napríklad: „Vieš čo? Tak ja mám nápad! Obleč teraz si roláčik a tričko dáme sem do tašky. Ak budeš neskôr chcieť, môžeš si to prezliecť.“ Prinajhoršom zotrvá dieťa celý deň v roláčiku a bude mu teplo. A prinajlepšom si samé uvedomí, že tričko je v lete naozaj vhodnejšie.

2. Urobte kompromis
Ak pre vás nie je v danej situácii prípustné dieťaťu vyhovieť, možno vám lepšie padne urobiť kompromis. Keď si niekedy môj syn pýta sladkosť a ja viem, že už ich mal dosť, tak to vyriešim tým, že mu dám iba veľmi maličký kúsok. Ja som mu nechcela dať nič, on chcel viac – malý kúsok je teda niekde v strede. Ani jeden z nás nedosiahol svoje, no sme v podstate spokojní a celá situácia je uzavretá.

3. Pozrite sa na to z pohľadu dieťaťa
Je mnoho situácií v ktorých ani kompromis nie je možný. V zime sa treba teplo obliecť. Keď je dieťa choré, musí brať lieky. Keď zatvárajú herničku, treba z nej odísť. A tak ďalej. Keď si v takejto situácii uvedomíme, že bojujeme, môžeme skúsiť nasledovné. Vcítime sa do dieťaťa a uznáme mu jeho pocity: „Viem, že ti tieto liečiky nechutia. Sú horké, však?“ „Ty by sa hrala v herničke aj celý deň, že? Veľmi sa ti tam páčilo!“ Následne sa posnažíme nájsť riešenie, ktoré dieťaťu danú situáciu čo najviac uľahčí. „Dám ti ten liek rýchlo do pusinky a potom si môžeš hneď dať lyžičku medu, čo ty na to?“ „Môžeme si pri obliekaní spievať tú pesničku, čo spieval ten hračkársky klavír.“

4. Pokojne trvajte na svojom
Niekedy stačí pokojne trvať na svojom. Deti cítia, či sme neistí a hneváme sa alebo či sme si svojim stanoviskom istí a vyžadujeme ho pokojne. Keď dieťa nemá s kým bojovať, väčšinou sa o to prestane pokúšať. Najťažšie pre nás rodičov je prepnúť z nastavenia boja do nastavenia pokoja. Občas si za týmto účelom potrebujeme dať pauzu, či zavolať na pomoc druhého dospelého, ktorý je pokojný. Stáť si za svojim by mali najmä prostredníctvom činov, nielen slov. Napríklad ak trváme na tom, že dieťa sa nemá niečoho dotýkať, namiesto opakovania „Nie, nedotýkaj sa toho!“, by sme mali fyzicky presunúť buď danú vec alebo dieťa.

Keď bojujeme pravidelne


Mnoho rodičov a detí má svoje ustálené „bojové pole“, na ktorom sa s istotou vždy stretnú. U niekoho je to uspávanie, u iného jedenie, odchod z domu, toaletný tréning, či obliekanie. Bežné denné činnosti nielenže nie sú príjemné, ale môžu byť priam nočnou morou.

Myslím si, že v tomto prípade si situácia zaslúži viac pozornosti a našej mozgovej kapacity, pretože je potrebná systematická zmena. Ak takéto bojové pole máte, skúste si vyhradiť čas, najlepšie aj spolu s manželom či manželkou, kedy nerušene bez prítomnosti dieťaťa danú situáciu rozoberiete.

A čo vlastne v danej situácii bojujete? Čo je váš cieľ ? Čo je cieľom dieťaťa? Dajú sa tieto dva ciele nejako skĺbiť? Ako inak by ste mohli dosiahnuť svoj cieľ? Vedeli by ste sa svojho cieľa aspoň na čas vzdať?

Práve zníženie tlaku na dieťa môže veľakrát pomôcť. Neznamená to, že sa úplne vzdáte. Stačí pár týždňov a situácia sa môže úplne zmeniť. Pri zmene zaužívaných bojových vzorcov môže pomôcť i nastolenie nového rituálu, o ktorom si môžete prečítať v článku o hraniciach. Ak už nemáte nápady a stále bojujete, skúste sa obrátiť na poradcu či poradkyňu, ktorí podobné situácie riešia na dennej báze.

Dosiahnutie cieľa iným spôsobomS deťmi často bojujeme „z dobrého dôvodu“. Naše požiadavky sú oprávnené, dôležité pre zdravie, spokojnosť a prosperitu nás a našich detí. Keď teda o tieto požiadavky prestaneme bojovať, ako ich máme dosiahnuť?

Adele Faber a Elaine Mazlish navrhujú hneď niekoľko spôsobov, ako si deti získať pre spoluprácu. Nasledujúce z nich sú veľmi dobre použiteľné aj pri malých deťoch:

1. Popíšte daný problém
Namiesto príkazov a rozkazov, ktoré sú pre dieťa výzvou do boja, môžeme situáciu čo najpresnejšie popísať. Keď máme na jazyku „Okamžite utri ten džús z podlahy!“, môžeme to zameniť za: „Aha, časť džúsu sa rozliala na podlahu!“ Keď chceme vykríknuť: „Zlez mi z toho brucha, ty potvora!“, opíšme radšej svoje pocity: „Keď mi sedíš na bruchu, tak ma to dosť bolí!“ Popis problému v niektorých situáciách môže pomôcť sám o sebe, inokedy ho treba spojiť ešte s ďalšími technikami, napríklad s poskytnutím informácie, či daním na výber.

2. Poskytnite informáciu
K tomu, aby mohli úspešne vyriešiť potrebujú niekedy deti adekvátnu informáciu. „Handra na utieranie je tu.“ „Ak fixku nezavrieme, tak uschne.“ „Špinky patria do koša.“ Väčšina malých detí má rada pocit kompetencie, keď dokážu sami utrieť džúsik, či zaniesť špinku do koša. Niektoré to budú dokonca chcieť robiť stále dokola a utierať stôl, aj keď práve nič nie je rozliate.

3. Povedzte to slovom alebo gestom
Niekedy je neproduktívne zaplaviť dieťa slovami, pretože v polke vety prestane počúvať. Najmä, keď už dieťa isté pravidlo pozná, stačí mu ho pripomenúť už len jedným slovom či, gestom. „Svetlo!“, ukážeme na vypínač, keď dieťa zabudne zhasnúť lampičku. „Guličky!,“ hodíme jednu do bazéna, keď má dieťa upratať vyhádzané loptičky. „Čiapka!,“ podávame mu čiapku, keď si ju má obliecť.

4. Dajte na výber
Nechať deti samostatne sa rozhodovať je technika, ktorá podporuje samostatnosť a zároveň aj výrazne znižuje odpor detí k našim požiadavkám. Ak dieťaťu povieme „Napi sa!,“ má možnosť odpovedať súhlasom alebo nesúhlasom. Ak sa ho spýtame, či si prosí čajík alebo vodičku (najmä za predpokladu, že má obe rád), tak sa skôr bude sústrediť na výber druhu nápoja, ako na to, že by sa odmietlo sa napiť.

5. Buďte hraví
Pre deti je celý svet hrou. Preto ak máte aspoň trochu bláznivú náladu, môžete to využiť a urobiť aj z bežných činností zábavu. Niekedy stačí použiť vtipný hlas, hovoriť v mene plyšáka, odpočítavať ako pri štarte rakety, či jazdiť so zubnou kefkou ako s autíčkom. A dieťa si ani neuvedomí, ako sa oblečie, vyciká, či si umyje zuby.

A citát na záver:
„Ak poznáš nepriateľa i seba samého, nebudeš porazený.“
Sun Tzu, autor Umenia vojny

Ohodnoďte tento článok bodmi od 1 do 10. Viac je lepšie:

Zdieľaj:
Share on Google+