TefNET v1.5
© Astiret, s.r.o.
2012-2019
TOP
Sofi2019.12.19410 / 102


Zmysluplný koniec roka nám otvoril oči i srdcia

Z kategórie: 'Newsletter'

Máme za sebou množstvo aktivít, každý mesiac je to tak. December je tak nejak rýchlejší, ľudia sa viac ponáhľajú aby všetko stihli a naopak, mnohí sa zastavia, hľadia okolo seba a chcú spraviť všetko pre to, aby bol svet okolo krajší...


Inak to nebolo ani u nás. Sezónu sme úspešne uzavreli a všetky sa chystáme si trochu oddýchnuť. V stredu si členky a dobrovoľníčky dopriali vianočný večierok ako sa patrí, pospomínali na všetko čo spolu zažili, ako sa vytrápili a užilisi to, poplakali a nasmiali. Máme nové prírastky do klubu dobrovoľníkov i budúcich generácií, tešíme sa z každej ochotnej duše aj z toho, že mnohé z nás si našli nové miesto vo "veľkom" svete pracovného trhu. Je to prirodzený kolobeh a kolobeh nás na konci roka zaujímal aj z iných strán.

Prvý kolobeh bol ten prírodný, mali sme zero-waste stretnutie s majiteľkou BEZOBALOVO, Andreou Dragulovou a zo stretnutia sme odchádzali plné skvelých dojmov, pocitu, že to všetko má zmysel a s množstvom zodpovedaných otázok. Dozvedeli sme sa to, čo mnohé z nás už vedeli, niektoré len tušili, že to, čo škodí človeku, prirodzene škodí aj prírode a naopak, plytvaním zdrojov, či znečisťovaním odpadom vo všetkých formách, znečisťujeme seba. Veľa sa o tom dnes hovorí a aj o tom, že treba konať. Kto si netrúfa, choďte na návštevu, Andrejka aj jej pomocníčky sú naozaj skvelé práve v tom, že Vám poradia a pomôžu nájsť svoju cestu.


Kolobeh materiálneho zabezpečenia. Po prírode na rad prišli veci a sme veľmi radi, že ste sa zapojili v hojnom mnostve do dvoch swapov - oblečenia a hračiek a po riadnom pretrasení skríň a poličiek vytvorili miesto na veci nové, neopozerané, užitočnejšie či zmysluplnejšie, bez ohľadu na to, či šlo o oblečenie, doplnky alebo hračky. V dnešnej silne konzumne orientovanej dobe, kde je na nás zo všetkýh strán vyvíjaný tlak, že kúpa toho či onoho nás spraví naozaj šťastným je výmena vecí, ich darovanie, či naopak prijatie darovaných vecí zvláštnosťou a náročným prerodom. Ušetriť je asi prvý impulz, ktorí ľudí vedie k návšteve takéhoto miesta. Zažiť atmosféru, kde sa ľudia úprimne tešia, že sa vecí zbavia a dajú im možnosť ďalej slúžť však mnohých posúva ďalej v hľadaní vlastnej slobody vo vlastnom priestore a samozrejme aj v dobrom pocite z toho, že sa podelím o to čo mám. Pri mnohých deťoch krásne fungovalo pravidlo 3 a dosť (alebo iný dohodnutý počet) a tak si voľne pobehovali medzi množstvom hračiek a vyberali a dumali a snívali, porovnávali a učili sa stanoviť si priority... veľa sa od nich a pre ne môžeme naučiť, pretože aj dieťa zasypané hračkami sa v izbe dusí, ťažko je udržať pozornosť pri toľkej ponuke a prekvapivo sa také dieťa často nedokáže vlastne poriadne zahrať a ak to dokáže, nájdete ho väčšinou s tým istým a ten zvyšok mu zavadzia tak ako nám oblečenie v skrini...Kolobeh pozornosti, lásky. Ďalšou, pre nás veľmi zmysluplnou aktivitou bolo Zdobenie vianočného stromčeka v Dome Tretieho Veku. Je to o kolobehu informácií dedených z generácie na generáciu, o kolobehu lásky, ktorú odovzdávajú rodičia nám v detstve cez výchovu a my svojim deťom a neskôr opäť svojim rodičom, keď sa postaráme o ich dôstojnú starobu. Mnohí starší ľudia z akýchkoľvek dôvodov túto starostlivosť nemajú a mnohé deti majú starých rodičov zaneprázdnenýchči pracujúcich, preto každý kontakt generácií je vzávnou príležitosťou obnoviť rovnováhu vzťahov generácií. Nadšenie na oboch stranách nám potvrdzuje, že táto aktivita je veľmi prínosná.
Nakoniec sme sa venovali kolobehu peňazí. Nie je jednoduché vysvetliť deťom hodnotu peňazí, no živý kontakt s hodnotou vlastnej práce a hrdé ponúkanie produktu svojej snahy, jeho ocenenie vo forme peňazí i reakcie a nakoniec možnosť peniaze zase vymeniť za dobrotky sa deťom nielen veľmi páčila, ale mnohé naozaj posunula o krok bližšie pochopeniu toho, ako to vo svete, obchode či pri cestovaní funguje. Peniaze sú obmedzený zdroj a ich nadobudnutie je náročné. Deti si navyše pripravili krátke divadielko s biblických príbehom putovania rodičov a narodenia Ježiška a aj kulisy naň. Prvá adventná diskotéka v MC Budatko všetkch dobre zahrala, minimálne tak dobre ako sladučký čaj a varené vínko. Detské viaočné trhy mali veľký úspech u malých i veľkých a veríme, že si ju ešte zopakujeme.
Dnes sme uzavreli sezónu definitívne a po sviatkoch sa chystáme pustiť do veľkého upratovania, triedenia a príprav otvorenia priestorov v novom roku, ktoré je plánované na 13.1.2020. Užite si oddych, venujte deťom, partnerom, rodičom a starým rodičom, priateľom a známym to najdôležitejšie, čo si môžeme priať - svoju plnú prítomnosť a čas na nich. Všetko môžeme mať, ak sa opäť vrátime k našim pôvodným prioritám plným lásky, bezpodmienečnej a večnej. Nech sú Vaše sviatočné dni pokojné a spokojné.

Veselé Vianoce a šťastný rok 2020 Vám z celéo srdca želajú
Dobrovoľníčky a členky
MC Budatko

Ohodnoďte tento článok bodmi od 1 do 10. Viac je lepšie:

Zdieľaj: