TefNET v1.5
© Astiret, s.r.o.
2012-2019
TOP


Program na mesiac február

Z kategórie: 'Newsletter'

Program vo väčšom rozlíšení a v PDF.

Že je tento rok priestupný, predpokladám, už viete. A predpokladám, že aj viete, čo to znamená. Priestupný deň sa pridáva do kalendára, aby kalendárny rok svojou dĺžkou čo najviac zodpovedal tropickému roku. Ten je dlhý 365,24219 dní. Čo možno neviete je, že bol zavedený v roku 238 pred Kristom. V roku 45 pred Kr. zaviedol Julius Caesar rovnaké počítanie do kalendára používaného v Ríme (preto označenie juliánsky kalendár). Chyba tohto systému je 1 deň na 128 rokov. Kvôli nahromadeným rozdielom bol v roku 1582 dekrétom pápeža Gregora XIII. kalendár reformovaný. V tomto gregoriánskom kalendári sa priestupný deň vkladá každý rok, ktorý je deliteľný štyrmi, s výnimkou celých storočí, ktoré nie sú deliteľné 400 (roky 1600, 2000, 2400 sú priestupné, kdežto 1700, 1800, 1900, 2100 nie sú). V tomto kalendári sa priestupný deň vkladá ako 29. február. Predtým sa však priestupný deň vkladal za 23. február. Odchýlka gregoriánskeho kalendára teda oproti skutočnosti činí 31 dní, ktoré budú prebývať za 100 tisíc rokov. To myslím. že je prijateľné, vznikne unikátny mesiac, škoda, že sa toho asi nedožijem. Keby ale bolo na mne, urobila by som dlhším napríklad jún, pretože je pekne teplo a dá sa ten špeciálny deň dlho predlho využiť. :)

Koniec matematiky a histórie, povzbudení správnym systémom a múdrejší sa vrhneme na program. Tento mesiac sa opäť intenzívne venujeme témam EKO rodiny, prinášame hneď niekoľko ekologicky orientovaných aktivít:

Ste srdečne vítaní a nielen tam, máme ešte množstvo voľných miest v detských i dospeláckych krúžkoch (čaká na Vás nemčina i angličtina v konverzáciách, mami joga s bábätkami, mami koučing na tému farebná typológia), tento mesiac bude plný tvoriviek a samozrejme, všetky pravidelné aktivity ako stretnutie s dulou, pediatričkou, psychologičkou, podporky, stretnutie náhradných rodín alebo baby play budú pre Vás pripravené.

Už ich nájdete v Semafore, neváhajte sa prihlásiť. Želáme Vám veľa zdravia a pohody!

Vaše členky a dobrovoľníčky
MC Budatko

Chceš dostávať novinky z kategórie Newsletter?
Prihlás sa k odberu noviniek!