Vitajte Semafor Aktivity Články O nás Kontakty

Prehľad článkov


Coffee, Tea & Chat (in English) - Top books 2018
This is going to be a little complicated. It depends on how much time do you can find for you and reading, but it is really hard to read, when you have little kids. Every year, there is huge amount books published around the world – around 2,2 Millions. I found a very interesting List from UNESCO which put together information from 123 Countries.
Súťaž o milú knižku z vydavateľstva USBORNE na Facebooku
Máme pre Vás súťaž o milú knižku z vydavateľstva USBORNE, ktorú nám darovala jedna z našich návštevníčok, ktorú čochvíľka môžete osobne stretnúť na predajnej výstave kníh vydavateľstva v MC Budatko! Napíšte nám do komentára na Facebooku, či Ste sa už zúčastnili výmeny knižiek v našom materskom centre, aká knižka Vás zaujala, prípadne, čo v spojení s knižkami by Ste ešte u nás chceli zažiť. Jedného z Vás vyberieme na konci marca a knižku s radosťou odovzdáme!
Kaffee & Tee, Klatsch und Tratsch (in Deutsch) - Top Bücher 2018
Das hier wird schwer. Dem nach wieviel Zeit man sich zum Lesen finden kann, kennt man die Bücher vielleicht, aber es ist sehr schwer mit Kindern zu lesen, wenn es so viele Bücher jeder Jahr auf den Markt kommen. Im Jahr ist es ungefähr 2,2 Millionen Bücher in der Welt.
Coffee, Tea & Chat (in English) - Books you should read before...
…no matter what, question is, what else could you read, what is really the top literature from which you could learn something, have fun, be a bookworm because it is so good to read. If you write in Google "Top Books ...” you will find about 3.5 billion results. Everyone has their own list ... But what are the books that are really worth reading? It is not a competition, you read mainly for yourself, right? Nevertheless, one likes to find inspiration. I went through a few of the top lists and here are the books that I have found again and again...
Dobrovoľníctvo a členstvo v MC Budatko
Neustále hľadáme dobrovoľníkov na vedenie herničky, montessori kútika, organizáciu aktivít pre deti aj mamičky, ale aj na pomoc cez PC, výrobou materiálov doma, či distribúciu letákov...
Kaffee & Tee, Klatsch und Tratsch (in Deutsch) - Lesen macht dich besser
Lesen - für jemanden ist es die schönste Freizeitbeschäftigung der Welt. Sie entfliehen dem tristen Alltag und reisen in die Welt der Fantasie. Für manche ist es leere Auszeit ohne was dazu. Viele Leute wiisen garnicht, wann sie das letzte Mal ein Buch in der Hand hatten. Manche lesen überall. Es ist eine Aktivität die man ausübt ohne zu wissen im täglichen Leben bein Autofahren (Strassezeichen lesen), Fehrsehen schausen (Titel zum Nachrichten, Werbung, Übersetzung...) oder sogar in der Kücher (Rezepte, Foodblogs, ...). Beim Buch lesen geht es um ein bischen mehr. Eine langzeitliche Leseaktivität bring uns sogar sehr viel mehr.
Coffee, Tea & Chat (in English) - Reading books makes you better
Reading - for someone it is the most beautiful free time in the world. They escape the dreary everyday life and travel into the world of fantasy. For some it is empty timeout without something extra. Many people do not even know when they last had a book in their hands. Some read everywhere. It is an activity that you practice without knowing in everyday life, driving a car (reading road signs), watching TV (news, advertising, translations ...) or even in the kitchen (recipes, food blogs, ...). Reading the book is about a bit more than just reading. A long-term reading activity will bring us much more.
Dobrovoľníctvo ako aktivita s neopísateľnou pridanou hodnotou
Od nášho rozhovoru s Ninou Stueven z Bratislavského dobrovoľníckeho centra (BDC) už prešiel nejaký ten čas. Naše deti odrástli, náš program sa posunul, my sme sa naučili opäť nové veci. Mnoho z toho, čo sme v rozhovoroch spomenuli sme už zabudli, no to dôležité, zachytené a zdokumentované je jednoznačne to, s čím sa stále stotožňujeme.
Program na mesiac marec
Ráno nás zobudí zubaté slniečko, ktoré si po celý deň dodáva odvahy a popoludní už dokáže naozaj zahriať. Prechádzky vonku sú stále príjemnejšie, pobyt na ihrisku začína byť opäť stretnutím džavotavých detí a nielen osamelá patnásťminútovka. Mnoho z nás pociťuje slnečné lúče na tvári ako terapiu, teplo plynúce cez bundu je ako teplý kúpeľ, skrátka, jar aj my sa znovu zobúdzame. My sme si z technických príčin dali prestávku neplánovane aj tento týždeň, takže sa na nás tešte až od toho budúceho, pozorne sledujte webstránku a Facebook, kde Vám určite prinesieme najčerstvejšie informácie. Momentálne je návšteva herne, aktivít i krúžkov pozastavená a veríme, že už v pondelok Vám dáme možnosť nás opäť navštíviť.
Coffee, Tea & Chat (in English) - 10 things nobody told me about parenting
Plenty of people will give you unsolicited parenting advice (I didn´t ask whether my baby should be wearing a hat, thank you), but rarely will they tell you what you really need to know. Starting with the changes in pregnancy, you’re changing to a whole new person called mom. Yes, there will be a father, too, probably, but the change hardly hit them as much as it does the women. Beginning with the figure, state of mind, sleep quality, stress level, health. And then, the baby is born. And the fun starts.
Klub (mladých) Budatkovedcov: Zázračný prášok
Deti milujú zázraky. Je ich plný svet. Aj ja by som chcela žiť v dobe, kedy učiteľ miesto intenzívneho čmárania po tabuli vytiahne dve skúmavky a pred mojimi očami na stole spraví farebný výbuch. Žijem v takej ako rodič - učiteľ svojho dieťaťa a užívam si to plnými dúškami. Pridáte sa?
Návšteva čokoládovne Hauswirth
Minulý týždeň v sobotu sme boli po dlhom predlhom čase opäť na návšteve čokoládovne Hauswirth v Kittsee. Ide o malú rodinnú fabriku, ktorá od roku 1949 vyrába čokoládu a čokoládou obaľované penové, želé a fondánové bonbóny a čokolády. Franz Hauswirth senior kúpil dom a objavil v ňom staré formy na odlievanie čokolády a tak nejako sa začala história tejto fabriky. V Kittsee fabriku postavili začiatkom 60tych rokov minulého storočia a odvtedy priťahuje návštevníkov so sladkými jazýčkami.
Kaffee & Tee, Klatsch und Tratsch (in Deutsch) - Die Woche der Ehepaare
"Das Leben ist manchmal schwierig, für eine Person sogar zu schwierig, daher ist es gut, dass es zwei in der Ehe gibt. Wenn einer müde ist, zieht der andere einfach mit ... und im besseren Fall bietet er sogar seine Schulter an, an die er sich zuerst anlehnen kann, sodass er leicht durch schwierige Situationen kommen kann, aber wenn beide müde oder überlastet sind, sind sie oft mal nicht sicher, ob man sich auf den anderen verlassen kann ... "
Coffee, Tea & Chat (in English) - National week of marriage
“Life is sometimes difficult, even too difficult for one, so it´s good that there are two in marriage. When one is tired, the other just pulls in ... and in the better case will even offer his shoulder the first one can lean on, so they can easily get through difficult situations, but when they are both tired or overloaded, they are not sure whether it is possible to rely on the other one ...”

Letné prechádzky


Letné prechádzky 2013

Pozrite si fotky z Prechádzky začarovaným lesom.

Letné prechádzky 2012Letné prechádzky pri Veľkom Draždiaku sa uskutočnili pod záštitou starostu MČ Petržalka Ing. Vladimíra Bajana
Pozrite si fotky z Prechádzky začarovaným lesom, Indiánov a z Pirátov.

Prechádzka začarovaným lesom 2011


Štartujeme o 16.30 od detského športoviska pri Veľkom Draždiaku. Na štarte budeme do 17.15!
Štartuje sa v skupinkách po cca. 10 rodín! Nie všetci naraz a nie jednotlivci :).
V lese nás bude čakať veľa krásnych rozprávkových postáv a úlohy, ktoré máme vyriešiť a vykonať!
Cieľ: ohnisko pri Malom Draždiaku.
O pitný režim pre deti je postarané, jedlo si prosím zabezpečte sami.
Program v cieli: 17.45 - 18.15 Divadlo pre deti
18.30 - 18.45 vyhlásenie výsledkov Tomboly.
18.50-19.00 súťaž o najlepšieho zberača odpadkov pri ohnisku :).

Tento rok sa stretneme ešte na Pirátskom hľadaní pokladu

  • 14.08.2011
  • 04.09.2011

Od roku 2008 naše materské centrum pravidelne organizuje počas leta žačarované prechádzky okolím Veľkého a Malého Draždiaka v Petržalke.

Neviete si predstaviť ako prebiehajú naše prechádzky? Prečítajte si o prechádzkach roku 2008.

Štartujeme od konečnej zastávky 99 na Antolskej o 16.30.

Vyzývame všetkých pirátov, aby sa dobre obudli a nezabudli si repelent! Minule nás okrem pirátov prepadli aj krvilačné potvory zvané komáre a ledva sme sa im ubránili a poklad si ukoristili!

Pozrite si naše foto roku 2009 a foto augusta 2008 a druhé foto z júla 2008.

Prechádzka začarovaným lesom 2010

V nedeľu dňa 23.05.2010 o 16.30 odštartovalo Materské centrum Budatko už tretiu sezónu letných prechádzok. Osláviť tretie narodeniny MC Budatko prišlo takmer 30 petržalských rodín. Prechádzka od Veľkého Draždiaka k malému by netrvala dlho, keby sa nekľukatila lesnými cestičkami, na ktorých čakali deti rozprávkové postavičky: vodník, červená čiapočka, lesná víla, pirát a veselá čertica. A keďže deti sa radi hrajú a zabávajú na jednotlivých stanovištiach chytali rybičky, zbierali ovocie, hádzali loptičky do koša, preťahovali sa lanom a behali slalom. Veselá prechádzka končila pri ohnisku, kde drevo práskalo, plamienky preskakovali a z napichnutých paličiek sa šírila vôňa klobások, špekačiek a slaninky. A keď už všetci mali plné brušká, čáry máry fuk, objavil sa kúzelník a predviedol im niekoľko svojich trikov. Nakoniec každému dieťatku vytvaroval z balónika želanú vec. Dobre vybehané, vyšantené a rozradostené deti postupne odchádzali domov a o pol ôsmej bolo ohnisko prázdne a upratané.

Všetky fotografie z Prechádzky začarovaným lesom sú na facebooku a v našej fotogalérii tu!

Prechádzka 2009

Prechádzku začarovaným lesom prešlo v roku 2009 spolu s nami 110 rodičov s deťmi. Verim, že sa im všetkým páčilo a odniesli si okrem pekných cien, reflexnej pásky od policajného zboru aj mnoho zážitkov, úsmevov a plné brušká. Po prechode cez začarovaný les plný rozprávkovćh postáv sa postupne všetci ocitli pri ohnisku, kde na nich čakal príjmne si praskajúci ohník, od ktorého čoskoro bolo cítiť do ďaleka rozvoniavať všakovaké dobrotky. Potom čo sme sa s deťmi nasýtili, sme si spoločne pozreli bábkovú rozprávočku o stratenej papučke. Našu prechádzku sme zavŕšili súťažou o najlepšieho zberača smetí. Činili sa všetci, oteckovia, mamičky i najmenšie detičky. Po vyzbieraní ohniska, sme sa spokojne rozisli a tešili z krásneho poobedia.

Viac fotografií z prechádzky 2009 nájdete na tu.