Vitajte Semafor Aktivity Články O nás Kontakty

Prehľad článkov


Kaffee & Tee, Klatsch und Tratsch (in Deutsch) - Reiseziele 2019
Abgelegene Inseln, Wanderwege durch die Wüste, tropische Paradiesstrände, unentdeckte Weiten und Überraschungen in Europa: In 2019 warten ganz neue Wege auf euch! Es ist die beste Zeit, um einen Blick aufs kommende Sommer zu werfen, denn wie jedes Jahr bereitete Lonely Planet auch jetzt die Top 10 Reiseziele 2019...
V MC Budatko začína leto a aj ty rozhodneš aké bude!
V materskom centre sa pomaly ale isto preklápa letný semester do prázdnin. Časť našich doborovľníčok si už užívať zaslúženú dovolenku, mnohé z nás sa na tú svoju ešte len tešia a zatiaľ si hľadajú svoj tieň na prechádzkach a aktivitách s deťmi doma. Ako každé leto, aj toto bude v Budatku veľa usilovných včielok bzučať a pracovať na tom, aby sme začali v novom šate, čistí a s množstvo, noviniek.
Coffee, Tea & Chat (in English) - Holiday destinations 2019
From the moment warm weather appears and makes our life more enjoyable and brings us to sweat, most of us start to thinking about where to go to holiday. I know a lot of people who already chose their destination in December for the next year, because they can already await it in the cold days....
Program na mesiac jún
{B}"Deti sú znamením, že život má ísť ďalej."{b} Nespomínam si už ani na súvislosť, v ktorej mi toto bolo povedané, keď sa môj syn narodil, ani kto to bol, no faktom je, že mnohokrát za tých 5 rokov som na túto vetu myslela. Nielen v duchu, že s nimi prichádza nový život, ale že sa zo ženy stáva matka, že sa z páru stáva rodina, že po ťažkých dňoch prídu ...
Domáca masáž a jej výhody
Domáca masáž. Divné slovné spojenie? Ani nie, veď tak ako existuje domáca tlačenka, domáca štrúdľa, môže byť aj domáca masáž. A tiež to može byť dobrôtka ako skvelé domáce jedlo.
Coffee, Tea & Chat (in English) - Graphology
Through graphology, one can learn much about the character of a human being. How you craft letters and words can indicate more than 5,000 different personality traits, according to the science of graphology, also known as handwriting analysis. To introduce students to the field, graphologist Kathi McKnight has them write She sells seashells by the seashore in cursive. Why cursive? Graphologists say it gives them a better read on a person. Write She sells seashells by the seashore on a piece od paper and read on…
Kaffee & Tee, Klatsch und Tratsch (in Deutsch) - Grapholofie
Durch die Graphologie, also „Die Lehre der Handschrift“, kann man viel über den Charakter eines Menschen erfahren. Wer du bist und was dir wichtig ist, spiegelt sich in deinem Schriftbild wider. Jede Handschrift ist etwas ganz Besonderes, denn sie ist einzigartig. Was deine Handschrift über dich verrät und ob sie deiner Selbstwahrnehmung entspricht, kannst du selber erfahren.
Hnevám sa! A čo teraz?
Nedávno som dostala zaujímavú spätnú väzbu a otázku: „Čítala som tvoj článok o bojovaní s deťmi. A mne sa to aj darí, že väčšinou s deťmi nebojujem. No dá sa to vždy?“ Neskôr mi napadla podobná otázka: „Dá sa za žiadnych okolností nenahnevať?“ Odpoveď na moju otázku asi tušíte. Hnev z našich životov vymazať nevieme (a ani by sme nemali chcieť). Poďme sa teda radšej pozrieť na to, na čo nám slúži a aké sú spôsoby, ako s ním môžeme narábať. A to aj v situáciách, kedy by sme naše deti najradšej...Ehm.
Coffee, Tea & Chat (in English) - Generation gap
Many grandparents grew up in an era of angry confrontations between the generations. As they ease into the role of family patriarchs and matriarchs, they may wonder: What happened to the generation gap? Is it gone or just on hiatus? Or it is still present but mostly underground?


Mother and Child centre Budatko is a non-profit organisation, open to the mums and dads from Petržalka and their children. We are here for everyone, from those who want to spend some quality time in our cosy playroom or our Montessori playroom, to those who wish to attend the cosy courses and lectures that we offer.

One of our most popular courses is the Swiss ball workout aimed at the youngest children aged 6 months onwards. However, it is loved by the older children, of up to 3 years of age as well. At Budatko we also run a language course called Hocus Lotus Baby for children aged 1.5 years and for nursery children there is the Hocus Lotus Nursery Kid course available in the afternoons. We also offer a music workout class in English called Kindermusic . For keen little dancers there is the Dance and stomp your little feet class which includes activities such as dancing, singing and nursery rhymes. Little musicians class focuses on getting children familiar with various musical instruments. The latest additions to our courses are Physical Conditioning for Children and Adults , Baby Massage and a First Aid Course .

To provide the mums with some "me" time away from their children, there are two adult evening courses Crochet and knitting and Decoupage – a paper napkin technique. In the near future, we plan to introduce courses such as Pregnancy exercise, and Birth preparation. We will announce their launch on this website, so watch this space, you may find something interesting for you or your children.

Apart from the courses you can take part in our regular and irregular activities. Our creative and skilful mums help children draw, paint, cut, glue or play with play-doh in the Creative crafts class. Once a month we have a play for all the children. During the summer months, when the Mother and Child centre Budatko is closed (i.e. playgroups and courses), outdoor activities for children and their parents are available – they are our traditional Summer walks. Every year we co-operate with the Union of mother centres on a project called A mile for mum. You could come and meet us in Budatko wearing a mask on the day of our carnival and each year St. Nicolas comes to visit. In spring and autumn we organise a Second hand sale of maternity and baby clothes. The current course and activities list as well as the playroom opening hours are displayed in the calendar.

All activities are run by our members. They are skilful mums that devote almost all of their spare time to Budatko, but they enjoy doing it for all the children. If you would like to become one of our members, then please contact us at info@budatko.sk.

Mother and Child centre Budatko is based in Holíčska 30, Petržalka, and any information is regularly updated on our Facebook page.

Visit or Contact us! We look forward to you.
Your Mother and Child centre Budatko.