Vitajte Semafor Aktivity Články O nás Kontakty

Prehľad článkov


Klub (mladých) Budatkovedcov: Zázračný prášok
Deti milujú zázraky. Je ich plný svet. Aj ja by som chcela žiť v dobe, kedy učiteľ miesto intenzívneho čmárania po tabuli vytiahne dve skúmavky a pred mojimi očami na stole spraví farebný výbuch. Žijem v takej ako rodič - učiteľ svojho dieťaťa a užívam si to plnými dúškami. Pridáte sa?
Návšteva čokoládovne Hauswirth
Minulý týždeň v sobotu sme boli po dlhom predlhom čase opäť na návšteve čokoládovne Hauswirth v Kittsee. Ide o malú rodinnú fabriku, ktorá od roku 1949 vyrába čokoládu a čokoládou obaľované penové, želé a fondánové bonbóny a čokolády. Franz Hauswirth senior kúpil dom a objavil v ňom staré formy na odlievanie čokolády a tak nejako sa začala história tejto fabriky. V Kittsee fabriku postavili začiatkom 60tych rokov minulého storočia a odvtedy priťahuje návštevníkov so sladkými jazýčkami.
Kaffee & Tee, Klatsch und Tratsch (in Deutsch) - Die Woche der Ehepaare
"Das Leben ist manchmal schwierig, für eine Person sogar zu schwierig, daher ist es gut, dass es zwei in der Ehe gibt. Wenn einer müde ist, zieht der andere einfach mit ... und im besseren Fall bietet er sogar seine Schulter an, an die er sich zuerst anlehnen kann, sodass er leicht durch schwierige Situationen kommen kann, aber wenn beide müde oder überlastet sind, sind sie oft mal nicht sicher, ob man sich auf den anderen verlassen kann ... "
Coffee, Tea & Chat (in English) - National week of marriage
“Life is sometimes difficult, even too difficult for one, so it´s good that there are two in marriage. When one is tired, the other just pulls in ... and in the better case will even offer his shoulder the first one can lean on, so they can easily get through difficult situations, but when they are both tired or overloaded, they are not sure whether it is possible to rely on the other one ...”
Americké lievance (aj kvásková, bezlepková, bezmliečna a bezvajíčková verzia)
Asi neexistuje človek, ktorý by nepoznal palacinky. Rovnako sú vo svete obľúbené lievance, ktorých cesto je veľmi podobné, akurát, že jeho cieľom je narásť a miesto tenučkej palacinky dosiahnuť mäkkučké lievance, známe aj ako americké palacinky. Lievance sa pripravujú hrubšie ako palacinky, preto ich pečieme pomaly, aby sa dostatočne prepiekli. Cesto sa zľahčuje snehom z bielkov, prípadne kypriacim práškom. Na rozdiel od palacinkového cesta sa nenecháva odstáť, aby nekleslo. Časť mlieka možno nahradiť sladkou alebo kyslou smotanou či tvarohom. Do cesta pridávame aj hrozienka, oriešky, drobné ovocie či koreniny.
Kde sa dvaja bijú, nikto nezvíťazí
„Miško stoj! Nesadaj si stále, potrebujem Ti obliecť nohavice!“ Miško sa smeje a už piaty krát sa hádže na zadok. „Postav sa!“ Piaty krát a stále energickejšie ho ťahám smerom hore. „STOJ!“ Miško začína plakať. Aspoň sa konečne nechá obliecť... Môj hnev ešte chvíľu trvá. Prečo si tie gate nemôže jednoducho nechať obliecť? Veď od neho nechcem nič prevratné!
Kaffee & Tee, Klatsch und Tratsch (in Deutsch) - Karneval Saison
Die Fasching- oder Karnevalszeit wird im deutschsprachigen Raum auch als "fünfte Jahreszeit" bezeichnet. Es ist eine Zeit zwischen Weihnachten nach Drei Königen (die Weihnachtszeit schließen) und vor dem Aschermittwoch, der die große Fastenzeit bis zu Ostern beginnt. Da lockern sich die Europäer ein wenig, verkleiden sich mit lustigen Kostümen und feiern tagelang. Es ist die feierlichste Saison in den kalten Monaten, wo nichts verboten ist und jeder gerne an Partys, Bällen und Feiern teilnimmt.
Národný týždeň manželstva 2019
"Život je niekedy ťažký. Dokonca príliš ťažký pre jedného. Aj preto je fajn, že v manželstve sú na všetko dvaja. Keď jeden už nevládze, druhý práve vtedy zatiahne... a v lepšom prípade ešte aj ponúkne svoje rameno, o ktoré sa ten prvý môže oprieť. Takto ľahšie preplávajú aj náročnými situáciami. Čo však vtedy, keď už sú obaja takí unavení alebo preťažení, že si nie sú istí, či je možné oprieť sa o toho druhého..."
Coffee, Tea & Chat (in English) - Carnival season
The Fasching or carnival season is also known as the "fifth season" in German speaking countries. It is a time between Christmas after Three Kings (which closes Christmas period) and before Ash Wednesday, which starts the big lent until Easter, when Europeans loosen up a little, dress up in funny costumes and party for days at a time. It is the most celebrative season in the cold months when nothing is forbidden and everyone loves to take part on the parties, balls and celebrations.
Kaffee & Tee, Klatsch und Tratsch (in Deutsch) - Wintersports 2018 - 2019
Der Wintersport entwickelt sich ständig weiter, und so ergeben sich neue Wintersportaktivitäten, die Sie bereits in verschiedenen Skigebieten ausprobieren können. Um Ihnen einen unvergesslichen Skiurlaub in dieser Saison zu ermöglichen, hat das Team von CheckYeti die beliebtesten Wintersporttrends dieses Winters genauer unter die Lupe genommen.
Program na mesiac február
Krásna zima! Taká naozaj, príjemná na lícach a biela pre všetkých nadšencov zimných športov. Kamkoľvek ideme, aj na tom najmenšom kopci výskajú nejaké deti, ktoré sa nadšene spúšťajú dolu miernym alebo strmým kopcom na sánkach, boboch, vreckách a zadkoch len tak. Slniečko svieti a občas niečo dosneží a deťom je úplne jedno aká je z toho kde kalamita, dokážu sa úprimne tešiť z prírodnej nádielky a vychutnať si ju.
Detská lekárska poradňa - poraďte sa s pediatričkou
Asi najnáročnejšou úlohou rodiča je zvládnuť vlastný strach. Strach o dieťa. Často máme množstvo otázok, ktoré na prvý pohľad nemá kto zodpovedať, na druhý pohľad by sa už našiel, no nie vždy máme odvahu, alebo potrebujeme nezaujatý pohľad iného špecialistu. Ak Vás tieto vety vystihli, možno aj pre Vás máme úľavu v podobe stretnutí s milou pediatričkou.
Coffee, Tea & Chat in English - New Years Resolution
More than half of all resolutions fail, but this year, they don’t have to be yours. Here’s how to identify the right resolution to improve your life, create a plan on how to reach it, and become part of the small group of people that successfully achieve their goal. How to achieve it? Well, a lot comes from your head and a good plan makes it even more realistic. Plan for it, think about it and step by step you can make anything you decide.
Coffee, Tea & Chat (in English) - Winter sport activities 2018-2019
Winter sports are constantly evolving and therefore, new winter sports activities – which you can already give a try in various ski resorts – come up. To make sure you are experiencing an unforgettable skiing holiday this season, the team of CheckYeti has taken a closer look at this winter’s most popular winter sports trends.


2% pre Vaše BUDATKO

Z kategórie: 'Oficiálne pozvánky, médiá a tlačové správy'

Opäť sa nám blíži obdobie, kedy je možné poukázať 2% z dane neziskovej organizácii.
V tomto článku Vám prinášame informácie, ako prípadné finančné prostriedky získané z 2% využijeme my.
Tak ako každý rok aj tento by sme chceli zveľadiť naše priestory. Tentokrát sa zameriame na šatňu, resp. časť šatne, kde sa momentálne nachádzajú detské skrinky. V prvom rade plánujeme vystierkovať a vymaľovať steny. Zakúpiť nové skrinky, ktoré budú bezpečnejšie a deťom prívetivejšie – miesto vešiakov budú mať háčiky, na ktoré si deti ľahko zavesia svoje mikiny a bundy. Pri obnove myslíme aj na detský doprovod – rodičia, starý rodičia; pre ktorých by sme chceli zriadiť vešiakovú stenu s botníkom a skrinky na odkladanie tašiek.

Ak sa Vám náš plán pozdáva budeme radi ak sa rozhodnete venovať svoje 2% Vášmu BUDATKU.

Ak nám prinesiete zúčtovanie a vyhlásenie o poukázaní vašich 2% z daní v prospech Budatka, my vám ako odmenu dáme permanentku do herničky:) a odnesieme tlačivá za vás na daňový úrad. ĎAKUJEME!


A ako sme využili prostriedky z 2% v minulosti?


2% za rok 2018 tento rok sme prerobili obývačku, kúpili sme a odborne dali položiť nový koberec do cvičebne

2% za rok 2017 tento rok sme zaplatili maľovanie cvičebne a maľovanie miestnosti tvorivé dielne, zakúpili sme novú šmykľavku do herne a nové fitlopty

2% za rok 2016 tento rok sme zakúpili germicídny žiarič, vymenili sme koberec v obývačke a z dvoch percent sme pokryli úhradu havarijných stavov toaliet - viac ako 500 eur, zakúpili sme nové hračky a pomôcky na cvičenie

2% za rok 2015 tento rok sme prerobili chodbičku, nová stierka, maľba steny, koberce, či domček určite potešili aj vaše deti, podarilo sa nám vylepšiť aj kuchynku

2% za rok 2014 sme prerobili obe kúpeľne, pribudlo jedno wc a dve umyvadlá

2% za rok 2013 sme využili na nákup nových hudobných nástrojov, na nákup nových prvkov do herne a tiež budú použité na úhradu nájomného a energie za naše priestory (480Eur mesačne)


Tlačivo na stiahnutie:

 • Tlacivo na 2% z daní (PDF).

 • Ako poukázať 2% dane Materskému centru Budatko:

  Ak podávate daňové priznanie ako fyzická či právnická osoba

  Skontrolujte, či nemáte nedoplatok na dani z minulosti a či výška 2% z vašej dane za rok 2018 nie je nižšia ako 3,32 €.
  Vyplňte príslušné údaje o Materskom centre Budatko a sumu zodpovedajúcu 2% dane do príslušných oddielov v daňovom priznaní.
  Právnická osoba môže poukázať 2% z dane aj viacerým mimovládnym organizáciám, fyzická osoba len jednej.
  Do 31. marca 2019 zaplaťte daň za rok 2018 a podajte daňové priznanie príslušnému daňovému úradu.


  Ak ste zamestnanec

  1. Požiadajte zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň a o vystavenie Potvrdenia o zaplatení dane, v ktorej potvrdí výšku zaplatenej dane a potvrdí, že nemáte nedoplatok na dani. Toto urobte najneskôr do 15.02.2019!
  2. Vypočítajte si 2% zo zaplatenej dane, vypočítaná suma nesmie byť nižšia ako 3 €.
  3. Vyplňte Vyhlásenie o poukázaní sumy zodpovedajúcej 2% zaplatenej dane.
  4. Pošlite alebo doručte vyplnené Vyhlásenie spolu s Potvrdením daňovému úradu v mieste trvalého bydliska do 30 apríla 2019.


  Daňové úrady majú 90 dní od splnenia podmienok na to, aby previedli Vaše 2% v prospech Vami vybraného prijímateľa.

  Do kolónky ROK sa píše 2018

  Obe tieto tlačivá sa podávajú výlučne na daňový úrad podľa Vášho bydliska

  Číslo účtu nepotrebujete, ani ho nikde neuvádzate, nakoľko peniaze na účet prevádzajú daňové úrady, nie Vy. Vy platíte celú daň
  daňovému úradu.

  IČO prijímateľa sa do kolóniek vypisuje zľava . Ako organizácia nemáme SID, kolónky na SID nechajte prázdne.


  Údaje o Materskom centre Budatko:

  Názov organizácie: Materské centrum Budatko
  Sídlo organizácie: Holíčska 30, 851 05 Bratislava
  Právna forma: Občianske združenie
  Identifikačné Číslo Organizácie: 37925598