TefNET v1.5
© Astiret, s.r.o.
2012-2019
TOP
Poradňa ľadového medveďa

Autor: PaedDr. Radovan Hlatký - člen združenia Ľadové medvede Bratislava

OTUŽILEC Z PÔRODNICE
Chvíle dojatia, načačkané perinky, zavinovačka po mame, a chodiť po byte je dovolené iba po špičkách. Už pri predstave spojenia slov novorodenec a otužovanie mnohí zdesením siahajú mimovoľne po deke. Aj v tomto rannom štádiu je možné a vhodné vykonávať jednoduché otužovacie postupy. Význam slova otužovacie je potrebné samozrejme chápať bez asociácií s ľadovou vodou, čerstvým snehom a mrazivým vzduchom.
Organizmus novonarodeného dieťaťa je ešte natoľko citlivý, že je potrebné, postupovať opatrne avšak nie precitlivelo. Dieťa potrebuje pre ustálenie termoregulačných mechanizmov teplotu okolitého prostredia až 29°C. V bežných podmienkach domácnosti je to skutočne príliš. Z hľadiska zvyšovania otužilosti sa odporúča bytová teplota okolo 20°C, pričom v bežnej „neotužileckej“ rodine je štandard v rozmedzí 23-24°C. Čo je pre dospelého už príliš pre maličkého človiečika ešte nestačí.
Postup otužovania u novorodenca môžeme rozdeliť na otužovanie po kúpaní a pri bežnom prebaľovaní:
Otužovanie pri (a po) kúpaní – Kúpanie detí v tomto veku nie je potrebné vykonávať denne. Pri kúpaní v detskej vaničke nikdy nedosiahneme teplotu okolia pri ktorej by nebol potrebný telesný výdaj energie. Tých niekoľko minút kúpania, následného sušenia a obliekania je pre dieťatko dostatočný stimul.
Otužovanie pri prebaľovaní – Na rozdiel od kúpania rituál prebaľovania je viacnásobne opakovaný počas dňa. Pri prebaľovaní sa neponáhľajte s novou plienkou. Minútu dve (závisí od ročného obdobia) nechajte dieťa vyzlečené (od pása dole). Môžete ho pritom zľahka rukami pretierať (masírovať).
Záver: Novorodenec napriek krehkosti a zraniteľnosti postupuje každý deň a každú minútu náročnú fyzickú prípravu. Vlastne otužuje už od prvej chvíle príchodu na svet, pri prvom nadýchnutí.

LETO V ZNAMENÍ ZIMY
Protirečiace si pojmy, nie sú výsledkom globálneho otepľovania resp. “ozimovania“, ale naznačujú spôsob ako v letných slnkom zaliatych dňoch pripraviť pre svoje ratolesti nenáročné otužovacie činnosti. Samozrejme zabudnite na päťminútovku v chladničke či hrsť ľadových kociek v plienke vášho drobca. Vystavenie organizmu zmenám teplôt má pri cielenom a primeranom rozsahu svoje nesporné výhody. Okrem zlepšenia tolerancie na chlad, je nemenej dôležitý efekt osvieženia. Korigovanie telesnej teploty je prevenciou pred prehriatím. Telesná pohoda má tesný súvis s psychikou. Nepokoj a podráždenosť sprevádzajúce prehrievanie tak budú účinne eliminované.
Dôsledný pitný režim je z hľadiska termoregulácie samozrejmosťou. Zo skúseností etník žijúcich v tropických oblastiach vieme, že najlepšie uhasí smäd tekutina vlažná až mierne teplá. Tento paradox má svoje fyziologické vysvetlenie. Studená tekutina v žalúdku musí byť totiž najprv zohriata a na tento účel musí telo vynaložiť veľa energie (tepla), čo je v lete kontraproduktívne.
Spôsobov ako zdravo dieťa schladiť je viacero:
1.) Obklady – Namočenou a vyžmýkanou vreckovkou alebo uterákom do vlažnej vody pretierame jednotlivé časti tela.
2.) Kryha na hranie – Zmrazte namočený a poskladaný menší uterák. Keď dostatočne zatvrdne môže byť zaujímavou hračkou pre staršie deti. Ak je dieťa opatrnejšie začnite tak, že ono bude Vám ochladzovať ruky (dlane) ktorými mu budete masírovať telo. Zmrazený predmet skôr ako ho dáte dieťaťu zabaľte do utierky alebo starého trička. Neprikladajte dieťaťu nikdy zmrazený predmet na holú kožu!
3.) Čľapkačka – Malé nafukovacie bazéniky, vedrá a lavóre sú všetko vhodné miesta na hranie. Formičky, lopatky, vedierka a sitká patria nielen do piesku ale aj vo vode sa dá s nimi hrať. Kontakt s chladnejšou vodou pri striekaní a špliechaní je úžasná zábava. Neveríte? Skúste to i Vy dospelí!
Záver: V duchu hesla „Slnko svieti, voda láka, postavme si snehuliaka“ využite dostupné prírodné živly na dobitie vnútorných akumulátorov. Relax, pohyb a dobrá nálada otužia deti telesne i duševne.

5P STUDENÉHO ODCHOVU
Mladí aj starí, muži aj ženy, dospelí aj deti všetci majú svoje osobitosti, ktoré im v rôznych životných situáciách sťažujú alebo zľahčujú proces učenia, nadobúdanie schopností a zručností. Podobne ako hocičo iné musí proces otužovania vychádzať z všeobecných zásad. Vývinové štádiá môžu byť istým vodítkom pri vhodnosti aktivity, no vždy musia mať svoj reálny odraz v skutočnosti. Aby otužovanie bolo dlhodobým a užitočným prvkom životosprávy rešpektujte minimálne päť základných princípov:
Postupnosť –Výchova typu „Hodiť do hlbokej vody a čakať že sa naučí plávať“ je žiarivý príklad toho ako to nerobiť. Jednoduché a ľahké činnosti (napr. umývanie rúk) sú odrazovým mostíkom k náročnejším (napr. celo telový kúpeľ chladnou vodou).
Primeranosť – Otužovanie je možné dávkovať v rôznych podobách. Napríklad ak sa dieťaťu nechce, alebo nie je pripravené na “čľapkanie“ v chladnej vode neprotestujte a aspoň mu poriadne vyvetrajte izbu. Efekt bude síce nižší, ale vždy lepšie ako nič.
Pravidelnosť – Ritualizovanie činností má niekoľko výhod. Odbúrava pochybnosti o tom či je to potrebné (často prvý kamuflovaný prejav lenivosti) a vytvára návyk ktorý nie je práve z kategórie pohodlných, avšak dieťa ho začne brať ako samozrejmosť. Otužovacie procedúry aplikované v približne rovnakom čase stabilizujú biorytmus dieťaťa.
Pokoj – Nervozita, podráždenosť, naliehavosť v hlase sú signálmi ktoré dieťa dokáže identifikovať a vyhodnocuje ich ako nepríjemné. Vyhraďte si pár minút kúpania, sprchovania a hrania sa vo vode s malým drobcom s tým, že tento čas využijete na uvoľnenie a radosť z príjemne strávených chvíľ.
Pohyb – Pohyb patrí k otužovaniu ako mrkva k snehuliakovi. Častý a výdatný pohyb rozvíja motorické schopnosti, srdcovocievny systém a svalový aparát. Hry na ihrisku alebo doma sú pre dieťa nenúteným celodenným tréningom. Posúďte sami, na ukážku vyberáme z arzenálu detských cvikov: nespočítateľné sadanie a vstávanie, prevaľovanie, naťahovanie sa za vecami, manipulácia s hračkami, “kolenačkovanie“...
Záver: Proces otužovania pripomína vianočný stromček ktorý máme všetci podobný, ale každý si ho ozdobíme podľa svojich preferencií, nálad a možností.

SEDÍM, HRÁM SA, OTUŽUJEM
Po mesiacoch Vašej úpornej snahy sa malý človiečik dostáva do pohybu. Hlavičku v polohe na brušku drží bezpečne zdvihnutú, rýchlo sa prehupne na chrbát, v ručičkách udrží obľúbené hračky, “okukuje“ si vlastné nožičky a s malou oporou už dokáže sedieť. Práve poslednú menovanú schopnosť môžeme využiť na super otužileckú aktivitu.
Poloha v sede je vhodná na aktivity vo vani. Priebeh je jednoduchý. Dieťa sedí vo vani v tzv. vodnej sedačke, výška vodnej hladiny by mala dosahovať približne pás dieťaťa. Studenú resp. chladnú vodu budeme aplikovať formou sprchovania.
Zvýšenie intenzity vyžaduje niekoľko opatrení:
1.) Dieťa v žiadnom prípade nenúťte. Ak ho “nenatlačíte“ do vodnej sedačky sadnite si do vane s ním. Dieťa majte opreté chrbátikom o seba. Poskytujete mu tak oporu nielen pri sedení ale aj pri zvládaní nekomfortnej teploty vody.
2.) Zopár minút ho nechajte hrať sa s hračkami (kačička, loďka, formičky, a i.)
3.) Počas hry vo vani s dieťaťom spievajte a rozprávajte sa s ním. Jeho pozornosť musí byť zaujatá hrou.
4.) V priebehu hry môžete spolu s dieťaťom špliechať rukami (nešpliechajte do tváre). Jedinou nevýhodou je, že sa z vašej kúpeľne stane bazén, ale čo by ste nespravili pre dieťa?
5.) Po uvoľnení dieťaťa pri hre a zábave spojenej s prelievaním a špliechaním ponorte do vody sprchu s vodou citeľne chladnejšou ako je vo vani.
6.) Začnite od nôh. Krúživým pohybom postupne prechádzajte po nohách dieťaťa. Prúd chladnej vody zvyšuje odolnosť a zároveň jemne masíruje. Ovlažujte iba partie ponorené vo vode.
7.) Celú procedúru s chladnou sprchou robte približne 30-60 sekúnd. Celkový čas kúpania (tzn. hra, otužovanie, osušenie) by mal trvať približne 10-15 minút.
8.) Teplotu vody pri sprchovaní postupne znižujte. Teplotný rozdiel medzi vodou vo vani a v sprche podporuje krvný obeh a nespôsobuje nepríjemné pocity.
9.) Po procedúre dieťatko poriadne osušte a oblečte.
Záver: Dieťa majte pod neustálym dozorom, vodné prostredie je preňho prirodzené, ale v žiadnom prípade (zatiaľ) bezpečné.

STUDENÚ VODU ZAKECAJTE
Viete, že je to zdravé, potrebné a že účinky otužovania majú blahodarný vplyv na imunitný systém dieťaťa. Naštudovali ste si množstvo odbornej literatúry, zapájali sa aktívne do fór na internete a navyše všetko ste si vyskúšali na vlastnej koži. No má to jednu chybu, váš drobec sa jednoducho bojí. Chladný vzduch a vodu pociťuje ako výraznú nepohodu.
Tento psychický blok voči otužovacím procedúram je potrebné prekonať rozumom, nie silou. Ak dieťa pociťuje chladový podnet stresovo, možno si s ním spája určitú negatívnu skúsenosť, napr.: šmyknutie pri sprchovaní a pád do vane, zľaknutie pri náhlom ponorení pri kúpaní, šplechnutie vody do tváre, nárazové aplikovanie studenej vody a i.
Bolo by na škodu ak by sa otužovanie (aj keď len v miernej forme) nestalo súčasťou životosprávy. Preto je potrebné skúsiť malé finty, ako pocity z chladu preniesť z negatívnej do pozitívnej roviny.
1.) Vymyslite si príbeh
Motivujte sa rozprávkami, ktoré máte vo svojej DVD zbierke. Najvhodnejšie sú rozprávky o ľadových medvedíkoch, tučniakoch, tuleňoch, rybách a podobných živočíchoch. Napríklad: Little polar bear (slov. názov Ľadový medvedík), Ice age (slov. názov Doba ľadová), Happy feet (slov. názov zhodný s originálom), Surf´s Up (slov. názov Divoké vlny). Sledujte tieto filmy spolu s dieťaťom, zdôraznite najmä to ako sa zvieratká neboja studenej vody, snehu, plávania a podobne. Stotožnenie sa dieťaťa s hlavným hrdinom, ktorý sa nebojí chladu, je polovica úspechu.
2.) Prebuďte spevácky talent
Spev je výborná pomôcka aj pri nácviku manuálnych zručností. Veselé, rytmické a rýchle pesničky Vám pomôžu zaujať pozornosť dieťaťa natoľko, že si ani nevšimne, že mu po tele poskakujú chladné kvapky vody.Záver: Absencia logického zdôvodnenia si pozitívnych účinkov chladu na organizmus môže byť pre dieťa paradoxne výhodou. Racionálne poznatky sú totiž pre dieťa stráviteľné, ak sú zašifrované v zaujímavom a zábavnom príbehu.