TefNET v1.5
© Astiret, s.r.o.
2012-2019
TOP
Prvá pomoc pri úrazoch dieťaťa a prevencia

autori: Zlatica Jursová Zacharová, Lenka Filkaszová, pani Javorská zo Slovenského červeného kríža, MUDr. J. Šípová - pediatrička 24.09.2007

Prečo poskytnúť prvú pomoc?Podľa zistení, ak by bola v čase nehody poskytnutá prvá pomoc 80% ľudí by nemuselo skončiť na ARO! Pretože človek vydrží bez kyslíka 2 minúty a kým príde záchranka môže uplynúť 5-7, alebo nebodaj aj viac minút.

Čo spraviť, ak zistím, že dieťa nedýcha?
Uvoľním dýchacie cesty: vykonám mierny záklon hlavy – ľahko prstom nadvihnem dieťatku bradu a zároveň jemne pritlačím dlaňou o čelo. Dýchacie cesty sa tak sami uvoľnia, jazyk nebude zapadnutý. (Keď nedýchame tak nám ochabnú svaly a preto jazyk „zapadne“.)

Dieťa ďalej nedýcha ani necítim srdcovú činnosť.
  1. Po uvoľnení dýchacích ciest:
  2. Dám dieťaťu prvých päť vdychov. Pozor dieťa nemá taký objem pľúc ako dospelý, preto do neho vdýchnem len objem svojich úst.
  3. Ak sme dvaja, medzitým už niekto volá záchranku.
  4. Potom tromi prstami poskytnem masáž srdca – zatlačím hrudník 30 krát. (to zatlačenie nie je príliš silné – inak by sme dieťatku zlomili kosti, a je dosť rýchle, cca tak 1x za sekundu
  5. Následne vykonám 2 vdychy (obsah úst)
  6. Masírujem srdce (30x)
  7. Pokračujem 2x vdych a 30x masáž srdca

Dieťa už dýcha a aj srdcová činnosť sa naštartovala, no nevníma ma.
  1. Použite stabilizovanú polohu. Ak ide ešte o bábätko, pevne ho zovrite v náručí krížom cez seba (aby Vám nepadlo)
  2. Hlavička musí byť tak otočená, aby v prípade, že dieťa bude grckať, zvratky neostávali v ústnej dutine, ale vyšli von.
  3. Neustále kontrolujte stav Vášho dieťaťa, či dýcha, či mu bije srdiečko.

Čo spraviť ak dieťa silne krváca?
  1. Je krv tmavo červená a vyteká (žila)? Je krv svetlo červená a strieka (tepna)?
  2. Máme niečo sterilné (čisté) pri sebe?
  3. Ranu nečistite – nepoužívajte žiadne liehy na dezinfekciu (krv si nečistoty vyplaví aj sama a nebudete trýzniť dieťa obrovskou bolesťou)
  4. Zatlačte tlakový bod! Tlakové body sa nachádzajú na vnútornej strane hornej časti končatín. Efekt zatlačenia pri krvácaní z tepny je dobre viditeľný – krv prestane striekať.
  5. Ak neviem nájsť tepnu, zatlačte priamo na ranu. Je to veľmi účinné, no hrozí tu infekcia rany! Preto vhodnejšie ako tlačiť prstami je zatlačiť sterilným obväzom.
  6. Sledujte, čo sa deje s dieťaťom, či nebledne, neodpadáva, či dýcha a pod... rozprávajte sa s dieťaťom, spievajte mu, upokojujte ho – čim viac sa hýbe, tým viac krvi môže stratiť.
  7. Volajte záchranku! (čo najskôr)

Ako reagovať, ak sa dieťa popálilo, prípadne obarilo?
  1. Zistite rozsah a stupeň poranenia!
  2. Okamžite popálenú časť schlaďte vodou (teplota vody by mala byť okolo 15 stupňov.) Na chladenie nepoužívajte ľad! (Pri rozsiahlych poraneniach – hlavne na bruchu, hrudi a chrbte - by teplota vody mala byť o niečo teplejšia – okolo 25 stupňov, aby nedošlo k podchladeniu organizmu.)
  3. Nepoužívajte žiadne maste, krémy a pod. na popálenú časť (prenechajte to na lekárov).
  4. Nestrhávajte odev z popálenej časti (poškodíte kožu dieťaťu, opatrne dajte dole len to čo ide ľahko a samé – okolo poranenia odev napr. ostrihajte).
  5. Po ochladení popálenej časti tela, ju prekryjeme niečím sterilným (najlepšie sterilnou gázou).
  6. Sledujte dieťa, rozprávajte sa s ním, upokojujte ho.
  7. Volajte záchranku!

Dieťa behá, nemôže sa nadýchnuť, vydáva neartikulovateľné zvuky?
  1. Dieťa zrejme niečo prehltlo.
  2. Pri bábätkách – položte si bábo na predlaktie dole bruškom – tak aby sklon bába bol smerom k zemi a dlaňou ho udrite po chrbte (dotyčná vec by mala vypadnúť). Pozor nebuchnite príliš silne, aby ste dieťaťu nezlomili chrbticu!
  3. Druhý variant – oprite dieťa chrbtom k sebe, ruky dajte cez seba, tak aby sa dieťaťu opierali o bránicu a rýchlo pritlačte odspodu smerom nahor (tento hmat si treba vyskúšať a naučiť sa na kurze prvej pomoci, aby ste neublížili dieťatku).
  4. Zapadnutú vec sa nikdy nesnažte vyberať rukami z úst dieťatka, aby ste ju nezatlačili hlbšie do dýchacích ciest.

Dieťa pojedlo lieky
  1. Viete o aké lieky ide? Okamžite to zistite! Zistite aké množstvo tabletiek dieťa zjedlo!
  2. Okamžite volajte toxikologické centrum, kontaktujte svojho lekára, utekajte do nemocnice.
  3. Podobne postupujte ak dieťa vypilo čistiace prostriedky a iné chemikálie

Pri všetkých poraneniach a nehodách sa riaďte nasledujúcim postupom:
  1. Nepanikárte. Dieťa potrebuje, aby ste mu pomohli, premôžte sa a snažte sa triezvo rozmýšľať. Vašou jedinou myšlienkou musí byť – nájsť spôsob ako dieťaťu okamžite pomôcť.
  2. Zhodnoťte situáciu a stav dieťaťa (malo by Vám na to stačiť pár sekúnd).
  3. Ak ste dvaja okamžite jeden volá záchranku, druhý rieši poranenie.
  4. Ak ste sám/sama a viete ako - vykonajte prvú pomoc a potom okamžite volajte záchranku. Ak neviete ako postupovať, volajte záchranku, popíšte rýchlo stav a zistite čo máte robiť.
  5. Keď príde záchranka, prípadne ste dieťa doviezli do nemocnice, či k lekárovi, povedzte čo sa stalo a čo ste spravili. Potom môžete aj odpadnúť a panikáriť – už je to v poriadku.