Vitajte Semafor Aktivity Články O nás Kontakty

Prehľad článkov


Aká matka, taká Katka; aká babka, taká matka
Zrejme každý už počul príslovie "Aká matka, taká Katka." Odkiaľ však pochádzajú vzorce správania, ktoré sa od nás rodičov naše deti učia? Rodinní poradcovia na množstve prípadov zistili, že čo sa týka výchovy, väčšina z nás buď kopíruje správanie našich rodičov alebo robí presný opak. Čo môžeme s týmto faktom robiť? Ako nezopakovať chyby našich rodičov? Veď predsa môžeme robiť vlastné ;).
Das Ende des Hobbys
Immer mehr Menschen haben mehr als einen Job – aus Lust an der Selbstverwirklichung: Bei der Generation Slash vermischen sich Arbeit und Freizeit.
Láska – očami detí
Ako vnímajú naše deti lásku? Dávame im jej dosť? Dávame im lásku tak ako ju oni potrebujú?
Vianočné prekvapenie pre hasičov
V decembri by sme radi spravili Vianočnú exkurziu u hasičov s tým, že by sme sa im chceli poďakovať za túto fantastickú možnosť. Keďže vecné dary a peniaze majú prijímať zakázané, radi by sme im pripravili prekvapenie vo forme obrovského poďakovania. A práve tu Vás budeme potrebovať!
Jazyk sa dá naučiť aj na materskej! 5 rád, ako na to (pozvánka)
"Som presvedčená o tom, že jazyk sa nedá nikoho naučiť. Každý sa ho môže naučiť len sám, a učiteľ mu môže na tejto ceste síce pomôcť, ale nie odovzdať mu jazyk na tácke. Obzvlášť v dobe internetu, kedy máme poruke nespočetné texty, nahrávky či cvičenia doslova na jeden klik, môže byť samoukom skutočne každý. Musí len vedieť, ako na to."
Coffee, Tea & Chat (in English) - Hobbies and interests
Having a hobby that we enjoy brings us joy and enriches our lives. It gives us something fun to do during our leisure time and affords us the opportunity to learn new skills. We are very fortunate to have so many different options out there today.
Liečivé príbehy
Paul Liekens, učiteľ a tréner Neurolingvistického programovania, vypracoval jednoduchú a krásnu metódu, ktorá môže pomôcť aj deťom s alergiami a chronickými ochoreniami. Čo je základom tejto metódy? Jednoducho napísané: príbehy. Príbehy, ktoré pre svoje deti napíšu rodičia a následne im ich čítajú a rozprávajú. Pomocou tejto metódy deti zistia, že choroba a liečenie neprichádza z vonku, ale pomocou našich vnútorných „spojencov“, ktorých môžu podnietiť k činnosť. Deti si vedia zavolať týchto „priateľov“ na pomoc aj keď potrebujú viac sebavedomia, alebo si nechtiac spôsobili bolesť.
Semináre s detskou psychologičkou
Pozývame vás na krátke semináre pre rodičov: {B}"Magické roky alebo ako lepšie porozumieť deťom"{b}. Každé správanie dieťaťa má svoj význam. Dospelí najlepšie porozumejú správaniu dieťaťa ak dokážu vnímať jeho prežívanie. To môžu vnímať naplno ak najprv naozaj porozumejú sebe, svojmu prežívaniu a správaniu. Porozumenie je prvým krokom k zblíženiu, k nájdeniu rovnakosti a minimalizovaniu porovnávania i odsudzovania. Semináre sa konajú raz mesačne pod vedením psychologičky Mgr. Ľubice Tománkovej.
Deň otvorených dverí 2018
Srdečne Vás pozývame na každoročný deň otvorených dverí, ktorým otvárame svoje brány pre nováčikov a záujemcov o všetko čo sa týka materského centra Budatko. Aj tento rok Vám prinesieme Vám ukážky nášho programu, môžete nazrieť za všetky dvere a zoznámiť sa s našimi priestormi, takže ak máte v okolí mamičky, ktoré nás ešte nepoznajú a váhajú, či sa pridať, toto je úžasná príležitosť.
Kaffee & Tee, Klatsch und Tratsch (in Deutsch) - Wie man mit einer neuen Stadt / Land fertig wird
Wann immer du in eine neue Stadt, ein anderes Land oder sogar Über das Meer ziehen, werden Sie wahrscheinlich die Auswirkungen der Veränderung spüren. Wenn du dich über das See bewegst, zu einem Ort, an dem nichts um dich herum bekannt ist und du dich völlig desorientiert fühlst, wirst du einen Kulturschock erleben. Ein Kulturschock tritt oft allmählich auf und kann manchmal zu Depression und Entzug führen. Es kann sich anfühlen, als ob du nie wieder glücklich sein kannst und du magst vielleicht zusammenpacken und nach Hause fahren. Aber bevor du das tust, du kannst dazu beitragen, den Stress zu lindern.


Montessori kútikOtváracie hodiny a prihlasovanie na Montessori kútik cez Semafor .

Pre kvalitne strávený čas v našom Montessori kútiku je maximálny počet detí v jednom čase obmedzený na 3. Z tohto dôvodu je potrebné rezervovať si vstup do Montessori kútika vždy vopred.

Príspevok na nové pomôcky vo výške 2 € odovzdajte priamo mamičke, ktorá vedie kútik. V cene príspevku do Montessori kútika máte zahrnutý aj vstup do herne. Ponúkame Vám možnosť zakúpiť si permanentku do Montessori kútika. Permanentku na 4 vstupy v hodnote 6 eur si môžete zakúpiť priamo v Montessori kútiku. Permanentka je platná 6 mesiacov odo dňa vystavenia.


Pripravili sme si pre Vás niekoľko článkov k Montessori pedagogike.

1. článok - Montessori kútik

Autor: Mgr. Katarína Beberová - pedagóg v montessori škôlke a bývalá členka Budatka, ktorá celý kútik v Budatku uviedla do života.

2. článok - Ako si ma Montessori našlo

Autor Ing. Miroslava Schvarcová - mamička, ktorá na RD začala dobrovoľnícky vypomáhať v Montessori kútiku v Budatku.

Fotogaléria my v Montessori kútiku
Projekt zriadenia Montessori kútika v našom materskom centre podporil Nadačný fond Telekom v Nadácii Pontis sumou 933,61 eur.

Vďaka Nadačnému fondu Telekom v nadácii Pontis sme v marci 2012 otvorili Montessori kútik. V kútiku nájdete pripravené prostredie podľa zásad Montessori pedagogiky. Deti si tu nájdu mnoho nových podnetov na svoj rozvoj a mamičky môžu načerpať nové inšpirácie na prácu s deťmi, ktoré môžu využiť aj doma. Okrem jednoduchých svojpomocne zhotovených materiálov tu nájdete aj originálne montessori pomôcky, ktoré si žiaľ kvôli ich vysokej cene môže kúpiť len málokto.

Montessori kútik sa teší veľkému záujmu. Je zariadený pre deti od najútlejšieho veku. Zaujímavé aktivity si tu nájde už dieťa okolo šiesteho mesiaca, keď vie samostatne sedieť. V tomto veku sa však ešte dieťa nedokáže dlhšie sústrediť na prácu a preto je asi lepšie zaraďovať jednoduché aktivity doma. Najviac aktivít v kútiku je zameraných na deti od 1 do 3 rokov. Ale máme aktivity aj pre staršie deti. Mali sme aj letnú montessori herňu vonku na dvore. Bola zameraná na aktivity s vodou.

Pre záujemcov o Montessori pedagogiku sme usporiadali viacero prednášok. Mohli sa tu dozvedieť o živote Marie Montessori, o tom ako vznikala jej pedagogika a základy tejto pedagogiky. Mali sme prednášku o tom ako a čo sa dá robiť s deťmi doma. Rodičia tu mohli získať mnoho inšpirácie na konkrétne aktivity. Zhliadli sériu fotografií z domáceho prostredia, na ktorých boli dokumentované rôzne aktivity inšpirované montessori pedagogikou. Ďalšia prednáška bola venovaná tomu ako si upraviť byt podľa zásad montessori. Okrem prednášok sme sa stretli aj pri výrobe montessori materiálov. Materiál sme si predstavili, vysvetlili ako sa s nim pracuje a spolu sme si ho vyrobili. Môžete ho najsť v kútiku.

Tešíme sa na ďalšie stretnutia v montessori kútiku, pri prednáškach, výrobe materiálov a ďalších montessori akciách.